Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22-03-2009, 16:55   #2 (permalink)
ZAFER BULAM
Genel Yönetici

ZAFER BULAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Teşekkür: 1
128 Mesajda 162 kere teşekkür edildi
ZAFER BULAM - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart RE: ham deri ithalat hakkında

Alıntı:
özkan35´isimli üyeden Alıntı
seneye kurmayı dusundugum hamderı deposu ıcın bılgı topluyorum yardımcı olabılırmısınız ben yurt dısından mesela guney afrıkadan küçükbaş ham deri getirtmek istesem gümrük ile alakalı vergiler ve işlemler neler olur mesela ötv kdv ve vergı oranını bılıyorum ama baska neler gereklı bılmıyorum sımdıden tşr ederim...

Sn, Özkan35

Öncelikle hayırlı olmasını dilerim.

Aşağıda vermiş olduğum ürün tanımlaması sizin belirtmiş olduğunuz eşyayı açıklıyor olması gerekiyor.

Ana Tanımlama;
-----------------
"Koyun ve kuzuların ham derileri (yaş veya tuzlanmış, kurutulmuş, kireçlenmiş, pikle edilmiş veya başka şekilde muhafaza edilmiş fakat dabaklanmamış, parşömine edilmemiş veya daha ileri bir şekilde
hazırlanmamış) (yünü alınmış veya parçalara ayrılmış olsun olmasın)"

*İlk dikkat edilecek husus, bu ürünün getirileceği ülke için , ŞAP - ÇİÇEK vb hastalılarla yasak getirilmişmi. Bu en önemli husus. Sizin belirttiğiniz ülke açısından bu ürün için halihazıda bir yasak yok. Ancak getirme kararınızdan önce buna tekrar bakılması gerekiyor.

* Bunun dışındaki diğer tüm izin, belge, vergi vs gibi hususlara da ürünün getirilmesinden önce mutlaka bakılması gerekiyor
Çünkü mevzuat değişkendir.

Bu bilgilendirmeden sonra, şu anda bu ürün için uygulamada olan gereklilikler şu şekildedir;

1) Kontrol Belgesi ( İthalden önce ) ( Tarım ve Köy İşleri Bkn)
2) Uygunluk Belgesi ( İthal safhasında) Tarım ve Köy İşleri Bkn)
3) Yetkili Gümrük Uygulaması var ( Örn; İst/ Haydarpaşa gibi)
4) Yurt Dışından Sağlık açısından belge istenir.
5) Risk Değerlendirmesi (Bu ürünler Türkiye gelip gümrük işlemleri
tamamlandıktan ancak serbest bırakılmadan önce; Risk
değerlendirilmesine tabi tutulur. Türkiye ye ithali yasak boyar madde
içerip içermediği yönünden tetkik edilir.)
6) GÜMRÜK VERGİSİ : MUAF .
7) KATMA DEĞER VERGİSİ : % 8

Yukarıda belittiğim hususlar,sadece tanımını verdiğim eşyayı kapsamaktadır. Ön bilgi niteliğindedir. Baştanda söylediğim gibi, bu ürünlerin ithaline karar verildiğinizde, mutlak suretle, o tarihteki mevzuata tekrar bakmak gerekecektir. Siz karar verdiğinizde, ÜLKE VE DİĞER ÜRÜNÜ TANITACAK DETAYLARIYLA BİRLİKTE İLETİRSENİZ TEKRAR BAKABİLİRİM.
Saygılarımla,
zbulam@hotmail.com
ZAFER BULAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 20:40
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design