Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22-03-2009, 18:26   #2 (permalink)
ZAFER BULAM
Genel Yönetici

ZAFER BULAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Teşekkür: 1
127 Mesajda 161 kere teşekkür edildi
ZAFER BULAM - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart RE: Bilgisayar parcasi

Alıntı:
KazimHüseyin´isimli üyeden Alıntı
slm,

ben cin, taiwan, dubai gibi ülkelerden bilgisayar parcalari getirtmek istiyorum.
Türkiye'de bir sirketim filan yok.

Ama gümrük hakkinda fazla bilgi bulamadim maalesef.
Getirtmek istedigim parcalar network cihazlari. Yani Modem filan gibi.

Bir ürünün gümrükten gecebilmesi icin ne yapmamiz gerekiyor. Benim duydugum 100 € altinda olunca herhangi bir sorun olmuyormus. Dogru mu?

Ve 100 - 1500 € arasi olunca maktu vergisi aliniyormus. Bu vergiyi ödedigin zaman ürün yine sorunsuz geciyormus, bu dogrumu? Maktu vergisi ne kadar yüksek.

Verecegim siparis yaklasik 500-1000 Dolar arasi birsey.
Bu konuda beni bilgilendirirseniz memnun olurum.

Birkac önemli nokta:
Ögrenciyim; Sirketim yok; Gümrükler hakkinda fazla bilgi sahibi degilim

Sn, KazımHüseyin.

İzah etmeye çalışayım. Öncelikle herkes, kendi adına ve kendi ihtiyacında kullanacağı türden eşyayı yurtdışından alarak getirebilir.

Diyelimki, benim şahsi kullanımım için bir modem cihazına ihtiyacım var. Bu ürünü yurtdışından satın aldım ve Türkiye ye geldi. Ancak ürün adresime gelmesi gerekirken Gümrüğe takıldı. Ne yapmam gerekiyor?
Kimlik ve ikametgah bilgilerimle gümrüğe giderek, bu ürüne ait % 10 vergi ödeyerek ürünümü alıyorum.
( Burada dikkat edilecek husus, ürünün miktar ve nitelik itibariyle o kişinin kendi ihtiyacında kullanılacak şekilde olmasıdır)

Bu şekilde getirilecek ürün sadece o kişinin kullanımınına mahsustur.

( örn; 1 adet modem cihazı, 1 ad pc, gibi)

Bunun şeklin dışında getirilecek ürünler, ticari nitelik taşır ve bunu ancak bit ticari vergi mükellefi olarak getirebilirsiniz ( firma) . Bu şekilde ticari olarak getirilecek eşyalar içinde, İthalat ve Gümrük Mevzuatının öngördüğü şekilde işlem yapılır.

Saygılarımla,
zbulam@hotmail.com
ZAFER BULAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 22:23
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design