Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23-03-2009, 08:57   #2 (permalink)
ZAFER BULAM
Genel Yönetici

ZAFER BULAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Teşekkür: 1
126 Mesajda 160 kere teşekkür edildi
ZAFER BULAM - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart RE: Vergiyi gümrüge ödemek

Alıntı:
KazimHüseyin´isimli üyeden Alıntı
Yeni konu actigim icin özür dilerim ama daha önce konu kapattildigi icin baska secenegim yok.

Yurt disindan ürün getirtmek istiyorum, ama ögrenciyim ve sirketim yok.
Fatura yaklasik olarak 700 Euro tutuyor.

Saticiya 100€ üzerinde olunca gümrükte sorun yasiyorum dedim.

Oda bana aynen sunu yazdi:

"iyi günler. Gümrük sorun olmamasi lazim. Türkiye'den bana bir fatura adresi gönderirseniz size ürünleri vergisiz gönderebilirim.

700 - 120 = 580 €

Ürünler gümrüge vardiginda sizin tek yapmaniz gereken sey 18% vergiyi gümrüge ödemek."

Evet saticinin bana yazdigi budur.
Merhaba,

Bu konu ile ilgili olarak, daha önceki mesajınızda size gerekli bilgi verilmişti.
Tekrar edeyim kısaca. Önceki cevaptada belirttiğim gibi, kişiler kendi şahsi kullanımlarına ait olmak üzere ancak yutdışından mal getirebilirler

( DİKKAT! şahsi kullanımlarına ait ve miktar ve eşyanın nitelikleri itibariylede şahsi kullanımlarına ait olduğu konusunda teredüt oluşmayacak. Örn; 1 adet pc getirebilirsiniz ama 2 ad kişisel olarak getiremezsiniz. 2 adet farklı özellikte modem cihazı getirebilirsiniz ancak belirttiğiniz gibi 10 adet modemi kişisel olarak getiremezsiniz. Getirirseniz bunlar miktar ve nitelik itibariyle ticari kapsama girer.)

Şirketi olmayan bir kişi yurt dışından neden eşya getirir. Satmak için olsa, bu ticari kapsama girerki bunun için ortada bir ticari işletme olması lazım.
Yani kişiler ticari miktar ve nitelik taşıyan ürünleri getiremezler ancak kendi şahi kullanımlarına ait miktarda eşya getirebilirler. Diğer taraftan istedikleri miktarda getirebilseler, bu kadar ticari işletmeye ne gerek olurdu.

Satıcının dediği şey, bu ürünün Türkiyedeki vergi oranı ile ilgilidir.( Yani satıcı diyorki sen satın al, bana adresini bildir, ben sana gönderirim, olurda gümrüğe takılırsa %18 KDV öder alırsın. Bu tamamen o malın Türkiyedeki resmi ödenmesi gereken konudur.Siz kişisel olarak 1 veya 2 adet getirebileceğiniz bu ürün için %10 sabit vergi ödersiniz)

Ancak bizim üzerinde durduğumuz konu, vergiler değil, bu malın Türkiyeye şahsi amaçlı eşya kapsamında girip giremediğidir. Bu konuyu satıcı bilmez.
Satıcının böyle bir sorumluluğuda yoktur.

Umarım yeteri kadar açık olmuştur.

Saygılarımla,
zbulam@hotmail.com
ZAFER BULAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 07:15
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design