Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27-03-2009, 09:58   #2 (permalink)
ZAFER BULAM
Genel Yönetici

ZAFER BULAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Teşekkür: 1
127 Mesajda 161 kere teşekkür edildi
ZAFER BULAM - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart RE: Kıbrısa eu dan mal getirme!!

Alıntı:
prague´isimli üyeden Alıntı
İlk defa konusunda uzman adamların yazıştığı bir forum görüyorum..
Neyse geçiyorum bunları..
Benim sorum kktc de ikamet ediyorum.Buraya laptop,flash disk,router vb.. gibi ürünler getirmeyi düşünüyorum.buraya kadar normal belki.Ama buraya kargo fiyatlarının yüksek oldugunu bildigim için ürünleri rum tarafına getirtecegim ve ordan alacagım.bilgidiginiz gibi rum tarafı avrupa birliginde ve benim alıcagım ürünlerde ab ülkelerinden.İnternet alışverişlerinde gümrük ve herhangi ek bi masrafa tabi kalırmıyım?? diye sorucaktım.Fiyat aralığı 25€ ile 1000€ ya kadar değişiyor.Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Hepinize iş yaşamınızda başarılar dilerim..

Sn; prague

Öncelikle KKTC de ikamet eden bir yurttaş olarak, Güney Kıbrıs' a adınıza gelen bir ürünü oranın gümrüğünden alabiliyormusunuz?

(AB nin, Ada nın tamamına ilişkin mal hareketlerini Güney Kıbrıs üzerinden gerçekleştirip, KKTC yi tamamen Güneye bağlı kılmak gibi niyeti var.
Limanların açılması ile ilgili baskıları olduğunu biliyoruz. Son olarak, KKTC tarafına ilişkin malların serbest dolaşımı hakkı sağlanmadı tam olarak.)

Güney Kıbrıs da ayrıca ikametgahız varmı?

Güney Kıbrısta da yerleşik anlamda ikametgahınız yok ise KKTC de ikamet eden bir yurttaş olarak, oraya adınıza mal getiremeyeceğinizi düşünüyorum.

ADA nın bu açıdan iki tarafındaki mevzuatında nasıl bir uygulama var, bu konuda mevzuatlarında özel hükümler varmı bilemiyorum.

Diyelimki KKTC de ikamet eden biri olarak, Güney Kıbrısa gelen bir malınızı, orada ikametgahınız olmadan bile AB-Güney Kıbrıs arasında tesis edilen üyelik anlaşmasına göre VERGİ MUAFİYETİ alarak ithal etme hakkınız var ise, ( Ben olmadığını düşünmekteyim.) bu durumda AB den adınıza gelecek bir mal için GÜMRÜK VERGİSİ ÖDEMEZSİNİZ. ( Mal ile birlikte A.TR dolaşım belgesinin gemesi şarttıyla)

Ama VERGİ MUAFİYETİ hakkı sadece Güney Kıbrıs vatandaşlarına tanınmış olabiliir. Siz alabilseniz bile, Kanuni vergi oranını ödersiniz diye düşünüyorum.

Bu açıdan konuyu oradaki mevzuatı bilen birisine sormanızda yarar görüyorum.

Diğer husus; eğer bu malları kendi adınıza ve şahsi kullanımınıza mahsus olarak alıyorsanız , miktar ve eşyanın niteliği itibariyle ticari miktar ve nitelikte olmamasına dikkat ediniz.

Adınıza getireceğiniz bir malın miktar ve nitelik olarak, kendi şahsi kullanımınıza ait olacak düzeyde olması gerekir.

Size önerim; KKTC de ikamet eden bir yurttaş olarak, Rum Gümrük Mevzuatındaki haklarınıza bir bakmanız. Bu konuda Rum Gümrük Mevzuatında, KKTC de ikamet edenler için düzenlenmiş özel hükümler varmı?

Saygılarımla,
zbulam@hotmail.com
ZAFER BULAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 21:56
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design