Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04-04-2009, 16:47   #4 (permalink)
ZAFER BULAM
Genel Yönetici
 
ZAFER BULAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2009
Nerden: İstanbul
Mesajlar: 782
Teşekkür: 1
128 Mesajda 162 kere teşekkür edildi
ZAFER BULAM - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart RE: ŞİŞELENMİŞ İÇME SUYU


Alıntı:
excimert´isimli üyeden Alıntı
Cevabınız için çok teşekkür ederim, gdip numarasını öğrendikten sonra yağtığım araştırmaya istinaden KONTROL belgesi bölümü ile ilgili anlamadığım bir kısım oldu;

******************
2009/20 sayılı Tebliğ kapsamında yapılacak işlemlerde Kontrol Belgesi veya Uygunluk Yazısının ilgili gümrük idaresine sunulmasından, ithalatçı veya temsilcisi sorumlu olup, bir belgenin ibraz edilmediği durumlarda gümrük idarelerince herhangi bir belge aranmaz.
******************

son cümleyi açıklarsanız sevinirim, konu malzemenin ithalatı yapıldıktan sonra konrol belgesi olmadanda malı çekebiliceğim anlamına mı geliyor?

Sn,excimert


Bahse konu eşya; 2009/20 Sayılı Dış Ticarette Standardizasyon Tebliği kapsamındadır. Tebliğin EK: 2 sayılı listesinde yer almaktadır.

İlgili tebliğin 4. maddesı aynen şu şekildedir;

MADDE 4 İTHALAT DENETİMİ ve BELGELENDİRME;

(1) Bu tebliği eki listelerde yer alan maddelerin karşılarında belirtilen
amaçlarla kullanılmak üzere ithal edilmeleri halinde,İnsan Sağlığı ve
güvenliği yönünde uygunluğu; Ekli listelerde ( Ek 1/a-b-a ve Ek 2)
yer alanlar için KONTROL BELGESİ, ekli listelerde Ek 3 de yer alan
ürünler için ise UYGUNLUK YAZISI ile belgelenir.

(2) Bu tebliği kapsamına giren ürünler için KONTROL BELGESİ
veya UYGUNLUK YAZISI gümrük beyannamesinin tescili
sırasında Gümrük İdaresine sunulur.

Burada ilk dikkat edilmesi gereken husus; 1.fıkrada geçen "karşılarında belirtilen amaçlarla ithal ediliyor ise" tabiridir.

Yani eşyanın yer aldığı listede karşısındaki yazılı amacın dışında kullanılıyor ise Kontrol Belgesi veya Uygunluk Yazısına gerek olmadığı sonucuna varıyoruz.

İkinci dikkat edilecek husus; yine 1.fıkrada yer alan " İnsan sağlığı ve güvenliği yönünden uygunluğu" ifadesidir.

Burdanda ; Bu belgelerin alınmasındaki amacın İthal edilecek eşyanın "İnsan sağlığı ve güvenliği " açısından uygunluğuna dair olduğudur.

Ekli listelerde ürünlerin karşılarında belirtilen amaçların dışında kullanılacak olması halinde belgeler aranmaz derken , bunlar neler olabilir;
-Sanayicinin kendi ihtiyacında kullanılacak olması
- Analiz amacıyla kullanılacak olması gibi, değerlendirilebilir

Sonuç olarak, Bu ürün ekli listede karşısında belirtilen amaçla kullanılacağından, insan sağlığını ve güvenliğini direk etkileyeceğinden bu belgelerin alınması gerekliliği ortaya çıkıyor.

Burada belgenin, Gümrüğe sunulmasında İthalatçının sorumlu olduğu açıkça ifade edilmiş. Yani, Gümrük idaresinin bu belgeyi arayıp yada aramaması değil, sizin ithalatçı olarak bu belgeyi gümrük idarelerine sunmakla sorumlu olduğunuz ifade ediliyor.

Tebliğ bir bütündür ve sadece bir maddesi değil tüm maddelerinin birbiriyle ilişkilendirilerek yorumlanması gerekir.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com
ZAFER BULAM isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 




Şu Anki Saat: 13:01
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design