Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05-04-2009, 22:41   #2 (permalink)
ZAFER BULAM
Genel Yönetici

ZAFER BULAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Teşekkür: 1
126 Mesajda 160 kere teşekkür edildi
ZAFER BULAM - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart RE: YURT DIŞINDAN ELEKTRONİK EŞYA İTHALATI YARDIM EDİN

Alıntı:
webcini´isimli üyeden Alıntı
ÖNCELİKLE BÖYLE BİR FORUM AÇTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM İNTERNET ÜZERİNDEN ARAŞTIRMALARIM BENİ BU FORUMA GETİRDİ KONULARA BAKTIM FAKAT SİZE FARKLI BİR SORU SORMAK İSTİYORUM

BENİM İLK İŞİM OLDUĞU İÇİN BAYA Bİ ACEMİYİM DUBAİ DEN BİR BAĞLANTIM WAR VE ORADAN BİLGİSAYAR ,BİLGİSAYAR PARÇALARI ve AKLINIZA GELEBİLECEK BİLGİSAYAR ÇEVRE BİRİMLERİ örnk:USB BELLEK , YAZICI ,MODEM ,KLAVYE ,MAUSE GİBİ

ARAŞTIRDIĞIM KADARIYLADA ORDAN ALDIĞIM ÜRÜNLERDE KDV VE VERGİ VERMİCEM FAKAT TÜRKİYEYE SÜREKLİ GETİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUM BU DURUMDA TÜRKİYE GÜMRÜĞÜNE ve TÜRKİYEDE NERELERE EKSTRA ÖDEMELER YAPICAM

TÜRKİYEDE SAHIS ADINAMI YOKSA KÜÇÜK BİR İŞYERİ AÇIP İTAHALAT İHRACAT OLARAK VERGİ LEVHAMA EKLETMEM ŞİRKET OLARAK MI GETİRSEM DAHA KARLI OLURUM

DUBAİDE KÜÇÜK BİR ŞİRKET AÇSAM BURADA DA BİR BAYİ AÇSAM TÜRKİYEDEKİ BAYİME GÖNDERSEM Mİ DAHA KARLI OLUR

ŞİMDİDEN ÖZÜR DİLİYORUM DEDİĞİM GİBİ BEN BU İŞLERE YABANCI OLDUĞUM İÇİN KOMİK CÜMLELER KURMUŞ OLABİLİRİM SAKIN DALGA GEÇTİĞİMİ SANMAYIN

KISACASI SİZE SORUM ŞU DUBAİDEN BİLGİSAYAR ve PARÇALARINI

HANGİ YOLDAN YASAL RİSKSİZ ve UCUZA GETİREBİLİRİM vede TÜRKİYEDE GETİRECEĞİM ÜRÜNLERE NEREYE NE KADAR ÖDEMEM GEREKİYOR TEŞEKKÜRLER

Sn, Webcini

Yapacağınız bu işlerin hayırlı olmasını temenni eder, başarılar dilerim.

Değerli Forum üyesi, öncelikle şunu belirtmek isterim ki, yeni başlayacak ve tecrübesiz bir girişimci olarak mutlak suretle konusunda uzman bir Gümrük Müşaviri ile çalışmak zorundasınız. Bu açıdan bakıldığında yapacağınız her işlemin başından sonuna kadar titizlikle, doğru ve yasal prosedürler içerisinde yapılmasını sağlayacaktır. Bu nedenle önemlidir. Bahsetmiş olduğunuz tüm bu hususların bu anlamda konusunda uzman bir Gümrük Müşaviri ile enine boyuna yüz yüze konuşulması ve anlaşılması lazımdır.

Dolayısıyla kapsamlı bir anlatım gerektiren sorularınızın burada bir kaç satır ile açıklanması ve anlaşılması hak verirsiniz ki zordur.

Ancak bazı hususlara, size yol göstermesi açısından değineceğim;

Sözünü ettiğiniz anlamda yapacağınız İthalat işlemleri için mutlak suretle bir Ticari işletme kurmanız gerekiyor. Bu Ticari işletme , yeni başlayacak bir girişim için olacağından, Şahıs Firması olarak kurmanızı öneriyorum. Şahıs Firması kurulumu ve kurulum maliyeti açısından en kolay olanıdır.
İlk aşamada, ..... LTD ŞTİ. gibi bir sermaye şirketi kurmanızın gerekli olmadığını düşünüyorum. Sizin takdirinize kalmıştır.

Bahsettiğiniz ürün gurupları ağırlıklı olarak; Türkiye ye İthali sırasında GARANTİ BELGESİ ve CE UYGUNLUK DENETİMİ ne tabi ürünlerdir.
Dolayısıyla, Ticari İşletmenizin kuruluşundan sonra, İthal etmeyi düşündüğünüz ürün guruplarının hepsini detaylandırarak, içlerinde GARANTİ BELGESİ ne tabii olanların İthalinden önce Sanayi Bakanlığı nezdinde bu ürünlerin Garanti Belgesi prosedürlerinin yerine getirilmesi gerekir.

İthal edeceğiniz ürünlerin ithalinden önce, mutlaka ön mevzuat çalışmalarının yapılarak, eşyaların Gümrük Tarife kodlamalarının yapılması ve buna bağlı olarak her ürününün Gümrük Vergileri ile diğer gerekliliklerinin ( İzin, Garanti vs) tespit edlip buna göre işlemin devam ettirilmesi gerekir.

Dubaide bir firma kurup, Türkiye de bayi ağı oluşturup oraya göndersem diye belirtmişsiniz. Ancak bu şekilde yapmanız sizin Türkiye de bu ürünlerin İthali için öngörülen Vergi ve diğer yasal gereklilikleri açısından bir avantaj sağlamaz. Aynı şekilde İthalat prosedürlerini yerine getirmeniz gerekir.

Sonuç olarak baştanda belirttiğim gibi yapmak istediğiniz tüm bu işlemler için, uzman bir Gümrük Müşaviri kontrolünde ve danışmanlığında başlamanız sizin yararınıza olacaktır.

Bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla,
zbulam@hotmail.com
ZAFER BULAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Bu kullanıcı ZAFER BULAM adlı kullanıcıya bu mesajı için teşekkür etti:
mustafadyildiz (31-08-2010)

Şu Anki Saat: 07:27
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design