Tekil Mesaj gösterimi
Alt 06-04-2009, 09:10   #1 (permalink)
ZAFER BULAM
Genel Yönetici
 
ZAFER BULAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2009
Nerden: İstanbul
Mesajlar: 776
Teşekkür: 1
126 Mesajda 160 kere teşekkür edildi
ZAFER BULAM - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Hürriyet Gazetesinde yer alan köşe yazısına teşekkür ve düzeltme talebimiz hakkında


Sn, Erkan Çelebi

HÜRRİYET GAZETESİ nin 6 Nisan 2009 tarihli baskısında yer alan "GÜMRÜĞE TAKILAN ÜRÜNDE NAKLİYE ÜCRETİ İKİ KATINA ÇIKIYOR " başlıklı makaleniz için teşekkür ediyoruz. Son derece önem arz eden bir konuyu gündeme getirmişsiniz.

Makalenizde yer alan GÜMRÜK MUAFİYETİ paragrafında, sanırım dikkatinizden kaçan bir kaç satır var. Okuyucuyu doğru bilgilendirmek adına dikkatinize sunuyorum.

"100 Avro yu geçen yurtdışı kişisel kullanıma yöndelik siparişlerde %18 Gümrük Vergisi talep edildiğini belirtmişsiniz.

Doğrusu şu şekildedir;

Yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen ya da 18 ve daha yukarı yaştaki yolcuların beraberlerinde veya kendilerinden iki ay önceki veya altı ay sonraki süreler içerisinde gelip, ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen ve her bir sevkiyat ya da yolcu başına kıymeti 1500 AVRO’yu geçmeyen eşyadan sabit oranlı vergi tahsil edilir. Bu oran % 10 dur ( Burada 1500 AVRO ya kadar olan ve kişisel kullanıma yönelik miktar ve mahiyet arz eden siparişlerin %10 sabit oranlı vergiye tabi olduğu belirtilmektedir.)

Getirilen eşyanın toplam kıymetinin 1500 AVRO ’yu aşması halinde, söz konusu eşyanın ithalinde ödenmesi gereken vergiler, yürürlükte bulunan esaslara göre tahakkuk ve tahsil edilir. İthal konusu eşyanın kıymetinin tek başına 1500 AVRO' yu geçmesi halinde, bu eşyanın gümrük vergileri İthalat Rejimi Kararı ile belirlenen oranlara göre tahakkuk ve tahsil edilir.

Yazınızda belirttiğiniz diğer tüm hususlar, son derece önemli ve bizlerinde sıkıntı duyduğumuz konulardır. Birkez daha böylesi önemli bir konuyu köşenize taşıdığınız için teşekkür ediyoruz.

Saygılarımla,

Zafer Bulam
Gümrük MüşaviriNot: Köşe yazısına http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/11370831.asp?yazarid=18&gid=61 linkinden ulaşabilirsiniz )
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com
ZAFER BULAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 23:23
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design