Tekil Mesaj gösterimi
Alt 06-04-2009, 12:02   #8 (permalink)
tispunk
Üye

Teşekkür: 0
1 Mesajda 1 kere teşekkür edildi
Standart RE: Çin'den İthalat

Alıntı:
must´isimli üyeden Alıntı
Ben Çin'den çeşitli ürünler ithal etmek istiyorum. Fakat bu işin bir uzmanlık dalı olduğunu farkettim. İthalat için gerekli belgelerin toplanmasını, takibinin yapılmasını, gümrük ve nakliye işlemlerinin takibini tek başıma halledemeyeceğimi düşünüyorum bu yüzden Gümrük Müşavirlerine ihtiyacım var. İnternet üzerinde yaptığım araştırmalar sonucunda belirli bir miktarı geçmeyen ürünlerin gümrük vergisinden muaf olduğunu öğrendim (İnternet sitelerinden satın alınıp posta yoluyla gönderilen ve ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen eşya ile ilgili olarak, gerçek kıymeti gönderim başına 100 ila 1500-avro arasında olan eşya için % 10 tek ve maktu vergi uygulanması, kıymeti 1500-avro’nun üzerinde olan eşya için ise İthalat Rejim Kararı’na tabi tutulması gerekmektedir). İlk önce deneme amaçlı olmak üzere uluslararası satış yapan internet sitelerinden veya Çin'deki bir tedarikçi firmadan yada fabrikadan kol saati şeklinde cep telefonu almak istiyorum (9-10 adet). Bu ürünlerden bir tanesini kendi kullanımım için diğerlerinide Türkiye'de satmak maksadı ile alacağım. Alacağım bu ürünlerin toplam miktarı 1500 avro'yu geçmiyor. Acaba bu ürünler için gümrük vergisi ve/veya başka bir ödeme yapmam gerekirmi (nakliye, gümrük vergisi, KDV, ve diğer tüm vergi ve giderler) ? Yani örnek vermem gerekirse 10 adet ürünün fiyatı 800 avro tutuyorsa, bu ürünlerin bana Türkiye'ye ulaşması kaça mal olur ? Ayrıca bu ürünler benim ikametgah adresimemi gelir yoksa gümrüğemi ? İkametgah adresime gelecekse Çin'deki firma bu ürünlerin yurtiçinde (Türkiye'de) dağıtımını nasıl sağlıyacak ? Ayrıca ürün cep telefonu niteliğinde olduğundan IMEI kaydı nasıl ve nereye yapılıyor, IMEI kaydı için ödeme yapmam gerekiyormu ? Eğer aldığım bu ürünler ticari mahiyet arzediyorsa bana toplam maliyeti nekadar olur ? Bu ürünler için CE sertifikası almam gerekiyorsa nasıl alırım ? Bu ürünler için Garanti Belgesi ve Teknik Servis desteği sağlamam gerekiyormu ? Eğer gerekiyorsa CE Sertifikası, Garanti Belgesi, Teknik Servis desteği maliyeti nekadar olur ? Asıl amacım tekstil işiyle uğraştığım için Çin'den yüklü miktarda PVC Masa Örtüsü ve Klozet Takımı getirmek istiyorum. Dediğim gibi ben İnternet üzerinden çeşitli Çin kaynaklı tedarikçi şirketlere ve fabrikalara ulaştım. Fiyat ve kalite olarak en uygun gördüğüm şirketlerin bu ürünlerini nasıl ithal edebilirim ? Bana yardımcı olursanız sevinirim.
Merhabalar,

Konu talebiniz için yardımcı olmak isterim..
Eğer hala bu ihtiyaçlarınız devam ediyorsa bana özel mesaj yoluyla ya da burdan ulaşabilirseniz elimden gelen yardımı yapabilirim...

İyi çalışmalar
tispunk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 20:43
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design