Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 02-02-2008, 14:38   #20 (permalink)
irfanycs
Üye

Teşekkür: 0
1 Mesajda 1 kere teşekkür edildi
Standart RE: Gümrüklerde ne Müşavir nede Yardımcısı var .İşlemler yetkisiz kişilerce yapılıyor.

Diğer bir konu,bu meslek nasıl düzelir: öncelikle yetkisiz kişilerin durumu incelendiğinde,Bu kişiler diyorlar ki bizim karnemiz yok ama bu işi 10 -15 yıldır yapıyoruz.İşi de biliyoruz.Bu mesleği yapmamız engellenirse bizmde çoluk çocuğumuz var, hırsızlık mı yapalım.geçimimizi nasıl sağlıycaz.Ekmeğimizi kazanmamız lazım.Bu savunmaları ilk bakışta masumane ve haklı.Ancak işin kanun boyutu bir yana insani olarak değerlendirdiğimizde Bu kaçak çalışan iş takipçileri 10-15 yıl bu işi yaptıktan sonra belli bir ekonomik düzeye ulaşmış oluyor.Evi ,Arabası,Yazlığı,lüks tüketimi ,pahallı alışkanlıkları oluyor.Burada temel ''Ekmek parası '' bir acıtasyon,duygu sömürüsüdür.Bu insanlar bir kalem oynatması ile veya bir telefon görüşmesiyle günde 300-500 ytl veya bir beyanname de ( Manifestodan,Nakliyeden,Dandik işlemden,Malın aciliyetinden,Beyannamenin eksiklik veya yanlşlığından) -500-600 Ytl kazanıyorlar.Bu rakamlar bir işçinin bir ayda kazandığı maaştır.Diğer taraftan,ben gümrüklerde meslek onuru adına yaptığım hak arama mücadelesi sonucu birden işimden oldum.Ben aç mı kaldım .Hemen bir kursa gittim Özel Güvenlik sertifikası aldım.Emniyetin sınavına girdim.Özel güvenlik Görevlisi yetki belgesi aldım.İstanbul da binlerce Güvenlik firması var ilk gittiğim firmada iş buldum.Ben askerliğimi Yedek Subay olarak yaptım.Siyasal Bilimlerden mezunum.Ekmek için bu vasıflarıma rağmen bir Güvenlik mobosunda bir işletmenin gece bekçiliğini yaptım.(2 yıl ).Demekki mesele ekmek parası değil.Her meslek değiştirende hırsızlık yapmıyor.Taksicilikte yaptım.ekmek parası için yapılacak birçok legal iş var.Diger taraftan bu kişiler belli bir emek vermiş ve tecrübe kazanmış,sistemden birden çıkartılırsa haksızlık edilmiş olabilir.Ancak bu mesleğe yeni giren karnesiz iş takipçileri de var.Ben çalışıyor iken adam almış gelmiş dosyayı bana hangi memura ne vericem işlemi nasıl yapıcam diye soruyorlardı.İşe başladığı gün gümrüğe gondermişler.Bu kişilerle eski iş takipçilerini neye gore ayırıcaz.Yetki belgesi dersek ikisinde de yok. O önce başlamış bu şimdi başlamış.Yetkisiz kişilerin işe alınmasını da engelleyemiyoruz.Serbest piyasa patron yetkisizi ucuza çalıştırdığı için onu tercih ediyor.Tamamen yetkisizler engellense aynı statude yenide eskide engelleniyor.Bu defa kaçak çalıştıran patronların en canalıcı savunmaları piyasada işi bilen yeterli karneli yok.Karnesizi engellemez isek,Birtarafta bu işin okulunu okuyup belli presedürü geçmiş insanla diger taraftan hiçbir egitimi olmayan karnesiz bugün işe başlamış kişiyi eşit tutmuş oluyoruz.Hatta bu karnesizler iş takibi sırasında memura verdiği rüşvet nedeniyle yetkilinin sırasını da alıyor.İtiraz ettiğinde ''Yetki benim erkeklik organımdır.Memur bak bakalım kimin işini yapıcak '' diyor.Bu konuda benim f
ikirlerim var ancak siz değerli üyelerinde düşüncelerini öğrenmek isterim. Saygılarımla..
irfanycs isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 01:42
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design