Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 16-04-2009, 13:46   #2 (permalink)
ZAFER BULAM
Genel Yönetici

ZAFER BULAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Teşekkür: 1
128 Mesajda 162 kere teşekkür edildi
ZAFER BULAM - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart RE: ABD'den nişanlım tarafından gönderilecek Notebook Hakkında Yardımlarınız...

Alıntı:
FReeStyLeMaSTeR´isimli üyeden Alıntı
Merhaba

Öncelikle bu forumu açarak ve sadece açmakla yetinmeyip her soruya tek tek cevap vermeniz beni gerçekten çok etkiledi. Sizin bu hizmetiniz sadece lafla teşekkür ederek geçilecek bir hizmet değil. Sonsuz teşekkürlerimizi iletsek yine yeterli olmaz. Gerçekten inanılmaz.

Ufak bir sorum var, banada cevap verebilirseniz çok mutlu olacağım.

ABD'de yaşayan nişanlım bana hediye olarak 10" ekrana sahip küçük boyutta bir notebook göndermek istiyor(aslında netbook olarak geçiyor küçük olanları).
Bana hediye olarak gelecek birşey için gümrük vergisi ödemek istemem tabiiki.

Cihazın gerçek fiyatı $375 civarında, fakat gönderilecek bu netbook kullanılmış. Yani orjinal kutusu vs mevcut değil. Sadece netbook'un kendisi ve adaptörü gönderilecek.

Vergi ödememek adına şunları yapmayı düşünüyorum. Lütfen işe yarayıp yaramayacağını sonsuz bilgilerinizle cevaplayabilirseniz çok minnettar olacağım.

* Belirttiğim gibi orjinal kutusu yok, başka bir kutu içerisinde sadece netbook ve adaptorunu yollattıracagım
*Koli içerisine nişanlım tarafından hediye olduğunuda belirten bir mektup yollattıracağım (Türkçe dilinde tabiiki)
*Koli üzerindeki posta bilgilerinde Netbook değerini, kullanılmış olduğundan ötürü, $200 civarında belirtmesini sağlayacağım.

Bu kadar. Sizce bunlar benim bu ürün için vergi ödememek adına yeterli olacakmıdır, yoksa sizin deneyimleriniz ile bana önerebileceğiniz birşeyler varmı?

Dipnot: Amacım vergiden kaçırmak değil kesinlikle ama hediye olduğu için ve dahada önemlisi uzun bir süredir işsizlikten dolayı sıkıntı yaşamamdan dolayıdır. Bunu tüm içtenliğimle belirtmek istedim.

Şimdiden cevap verecek olan arkadaşlara çok ama çok teşekkür eder, sonsuz saygılarımı sunarım

Fatih S.

Sn, FReeStyLeMaSTeR

Bahsetmiş olduğunuz ürünün normalde gümrüğe takılmadan adresinize gelmesi gerekiyor. Ancak; bu husus gümrük idaresinin inisiyatifinde olduğu için hediyede olsa, bu ürünün gümrüğe takılmamasını kimse garanti edemez. Siz takılma ihtimalini düşünerek hareket ediniz,

Bu eşya, her nekadar hediye de olsa, hediyelik eşya muafiyetin den yararlanamaz.

Hediyelik eşya musafiyeti aşağıdaki şartları taşıyorsa uygulanır;
Bu muafiyet;

a) Ramazan (Şeker) ve Kurban bayramları ile yılbaşı ve noel münasebetiyle Türkiye’deki kişilere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen,

b) Ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen,

c) Şahsi, ailevi ve hediyelik eşya niteliğinde olan,

d) Karşılığında alıcı tarafından herhangi bir ödeme yapılmayan,

Eşya için uygulanır.

Dolayısıyla ürününüz gümrüğe takılırsa;
% 10 sabit verginin dışında,

Posya tolu ile gelirse; 30 TL kadar ardiye ve 33 TL damga vergisi

Hava Kargo yolu ile gelirse; 150 Ordino ücreti+100 TL ardiye ücreti+ 33 TL damga vergisi

Ayrıca alınır.

Yukarıdaki masraflar; sizin bu gümrük işlemlerini kendiniz takip etmeniz halinde oluşacak masraflardır.

Saygılarımla,
zbulam@hotmail.com
ZAFER BULAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 20:32
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design