Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19-04-2009, 10:04   #5 (permalink)
ZAFER BULAM
Genel Yönetici
 
ZAFER BULAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2009
Nerden: İstanbul
Mesajlar: 782
Teşekkür: 1
128 Mesajda 162 kere teşekkür edildi
ZAFER BULAM - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart RE: 100 adet solar cell (güneş hücresi)


Sn, mbdeniz.

Bu ürününüz linkini verdiğiniz resimdeki eşyanın göründüğü haliyle 100 adet ise, daha önce belirttiğim gibi gümrük idaresi muhtemelen bu ürünün şahsi olarak ithaline müsaade etmeyecektir. Çünkü miktar bakmından bu haliyle, şahsi amaca yönelik miktar tanımlamasının dışındadır. Gümrük İdareside bu şekilde değerlendirecektir.

Ancak ürün gelip gümrüğe takıldığında elinize bir haber kağıdı ulaşacaktır. Bu haber kağıdı ulaştığında, Bunun yanında kimlik belgeleriniz, kullanacağınız yere ait tapu belgesi ile birlikte posta gümrük idaresine giderek, bu eşyaları hangi amaçla kullanacağınızı,bu miktara ihtiyacınızın nedenini vs. memur arkadaşlara iyi anlatabilirseniz ürününüzü alma ihtimalinizde var.Bu durumda gümrük idaresi ürünün size tesliminde sakınca görmez ise, bu ürüne bu durumda ödeyeceğiniz vergi; kıymetin tamamı üzeerinde (kargo dahil) %10 dur.
(Burada tereddüt ettiğim diğer bir konu ise; verdiğiniz linkte ürün kıymeti PRICE;169 USD yazıyor. 100pcs price; 169 USD şeklinde yazmıyor. Dolayısıyla siz 100 adedinin 169 USD olduğunu söylüyorsunuz. Bu açıdan bakıldığında, gümrük idaresi eşyanın gerçek kıymeti tanımlaması içerisinde baktığında benim anladığım gibi 169x100 ad= 16,900 USD olarak bakabilir. Bunun bir izahatı varmı? Şahsi amaçlı ithalatlarda, eşyanın gerçek değeri tanımlamasına baktığımızda, sizin belirttiğin kıymet ile, ürünün internet sitesi üzerindeki adet fiyatı düşünüldüğünde , sizin 100 adet fiyanınız bu ürünün gerçek değerini yansıtmadığı izlenimi uyandırıyor. Buna da ayrıca dikkat ediniz.)

Gümrük idaresi ürününüz için, bu miktarda ithal etmeniz şahsi olarak mümkün değil kararı alır ise, önünüzde 3 seçenek vardır.

1) Malı geri iade edebilirsiniz.
2) Bu ürünün şahsi olarak ithal edilebilmesi için, İthalat Genel Müdürlüğünden İthal izni talebinde bulunabilirsiniz. ( Bu ürünün maliyet olarak sizi böyle bir izin işlemi kurtarırmı bilmiyorum ama, bu şekilde bir danışmanlık alarak, bu izni çıkarabilirsiniz diye düşünüyorum.)

Görüşüm bu şekildedir.Bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com
ZAFER BULAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 10:37
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design