Tekil Mesaj gösterimi
Alt 26-04-2009, 11:46   #4 (permalink)
ZAFER BULAM
Genel Yönetici

ZAFER BULAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Teşekkür: 1
126 Mesajda 160 kere teşekkür edildi
ZAFER BULAM - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart RE: Şirket kurulmadan ilk ihracat

Alıntı:
tekman´isimli üyeden Alıntı
verdiğiniz bilgiler için öncelikle çok teşekkür ederim ellerinize sağlık. bir şeyi daha merak ediyorum. örneğin transit ticaret yapmaya karar verdim. malın türkiyeye uğramadan direk başka ülkeye geçişini sağlamak için yine ihracat yaparkenki aynı prosedürler yapılacak mı? bunun için uygulamam gereken aşamalar neler olabilir? örneğin alıcı ve satıcı hazır. birbirlerinin bilgilerini gizlemem gerekiyor bu tür ticarette. bu yönde vesaikleri nasıl ayarlamam gerekiyor? bir örnekle açıklar mısınız? çok teşekkür ederim şimdiden zahmet verdim.

Sn, Tekman

Bahsettiğiniz bu işlem "Transit Ticaret" dir. Bu işlemdede mutlaka firmanız olması gerekiyor. Firma kurulum hususunu yukarıda bahsettim.

Transit Ticaret; İthalat ve İhracat hükmünde olmadığı için gümrük idarelerinde bir işlem yapılmaz. Ayrıca İhracatçılar Birliğine üyelik gerekmez.

Transit Ticaret talebi; bankalara "Transit Ticaret Forumu" düzenlenerek yapılır. Transit Ticarette esas olan, ürünü alış faturanızla, satış faturanız arasında lehinizde kar olmasıdır. Bu oluşacak kar marjınıda beyan etmelisiniz.

Burada . tarafların bilgilerini gizlemek biraz zordur. Sizin aldığınız firma ,satışını yaptığınız firmaya vesaik göndermemesi gerekiyor. Vesaikler sizin tarafınızdan gönderilecektir. Ancak bunun garantisi yoktur.

Dolayısıyla Türk Gümrük hattında uğrayıp bir antrepoya alınıp, buradan evrak ve vesaikleri düzenlenerek transit yapmak bu bilgilerin ulaşmaması açısından en güvenilir çözüm olsada, maliyeti arttırır.

Sonuş olarak Transit Ticarette hareket unsurları genel olarak aşağıdaki şekillerde tanımlanır;

Fatura Hareketi:
-----------------
Malı aldığınız yer size bir fatura kesecek. Siz de malı sattığınız yere bir İngilizce fatura göndereceksiniz. Kestiğiniz faturanın aynısını Türkçe resmi fatura olarak da kesmelisiniz. Bu alım satım sonucunda satışınızla alışınız arasında kar edeceksiniz. Faturaları defterinize kaydedip, bu karı beyan etmelisiniz.

Para Hareketi:
----------------
Para hareketi de faturaları kapatacak şekilde aynı yol izlenerek olacak. Alıcının hesabından sizin hesaba, sizin hesaptan malı aldığınız satıcının hesabına.

Mal Hareketi:
-----------------
Malın satıcıdan alıcıya gitmesi yeterlidir. Arada nerelerden geçtiği önemli değildir. Sevk evraklarını kullanacağınız güzergaha göre düzenlersiniz. Yalnız malın çıktığı ülke ve gireceği ülke mevzuatları açısından kontrol etmek gerekir.

Saygılarımla,
zbulam@hotmail.com
ZAFER BULAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 20:53
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design