Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05-02-2008, 06:40   #1 (permalink)
FatihK
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Bedelsiz ithalatta CIF degerleri ve 3 yas konusu

Iyi gunler.
Ben yakinda Amerika'dan kesin donus yapacagim ve bedelsiz ithalat konusunda yazilanlari okumama (gumruk.gov.tr ve e-konsolosluk) ragmen bazi belirsizlikler konusunda sorularim olacak; yardim edebilirseniz cok sevinirim.

1. Bir arabanin yaninda, bir de motorsiklet getirmem mumkun mu? Bu durumda "bedelsiz ithalat" hakkindan iki tasit icin de yararlanabiliyormuyum?

2. "Ithal edilebilecek tasitlarda yas siniri bulunmaktadir. Buna göre, bedelsiz tasit ithalatindan yararlanan kisiler tarafindan ithal edilecek tasitlarin, adlarina trafige kaydedildigi yil itibariyla (kayit ve model yili dahil) üç yasindan eski olmamasi gerekmektedir. (Örnegin, 2000 yilinda adlarina trafige kaydedilecek tasitlarin, 1998 modelden eski olmamasi gerekir.) Miras yoluyla ithal edilecek tasitlarda ise yas sinirlamasi bulunmamaktadir."

Yukardaki paragraf e-konsolosluk'tan alinti. Burdaki sorunum ornekteki 2000 ve 98 yillari ile. Bir yandan 3 yas denmesine ragmen ornek 2 yas gibi. Arabanin yasi derken model yili degilde fabrika cikisi tarihine falan mi bakiliyor? Ben simdi bu sene icerisinde 2005 model bir araba getirmenin hesabini yaparken, 2006'dan eski olmamasi mi gerekiyor? Ben bugun bir araba alsam ve 6 ay sonra kesin donusumu yapsam, bedelsiz ithalat mevzuatina gore arabanin modeli en eski ne olabilir, 2005 mi 2006 mi? 3 yas nasil hesaplaniyor?

3. Arabalarin CIF degerleri listesine nasil ulasabilirim? Turkiye'de satilan bir arabanin CIF degeri, Turkiye yetkili saticisinin belirledigi ""tavsiye edilen ÖTV ve KDV hariç perakende satis fiyati" degildir umarim. Cunku bu durumda ayni arabanin Amerika'daki satis fiyatinin cok ustunde bir rakam ortaya cikiyor.

Bu forumu sundugunuz icin cok tesekkurler. Bu sorularin yanitlari olmadan malesef araba getirme konusunda duzgun bir hesap yapmak mumkun degil. Simdiden zamaniniz ve cevabiniz icin tesekkurler.

Esen kalin.
-fatih
FatihK isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 22:41
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design