Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18-05-2009, 05:39   #1 (permalink)
imdak
Üye

Teşekkür: 0
1 Mesajda 1 kere teşekkür edildi
Standart Amerika' dan Gitar

Öncelikle herkese merhaba.

İnternetten araştırdıkça içinden çıkılmaz bir hal alan gümrük konusunu burada çözeceğimi umarak:

Amerika' dan farklı türden çeşitli müzik aletleri satın almak istiyorum.
Sorun bu aletlerin Türkiye' ye getirilmesi ve getirilmesinden sonrası.

Ne almak istiyorum ?

Bir adet elektro gitar. Fiyatı : 1300 Dolar
Bir adet elektro gitar amplifikatörü. Fiyatı : 1650 Dolar

Şimdi hangi ürüne ne oranda vergi uygulandığını bilemiyorum. İnternette yaptığım araştırmalar esnasında herkesin başka bir şey söylediğini duydum. Kimisi ben havaalanından iki gitar bir amplifikatör ile elimi kolumu sallaya sallaya geçtim diyor, kimisi bir gitar gümrükte takıldı gitara ödediğim para kadar gümrüktü, ardiyeydi vs... ( siz daha iyi bilirsiniz ) onlara para ödedim diyor.

Bir gitar ve bir amplifikatör almak istiyorum.

Gitar kutusunda gelecek ebatları ile ilgili fikir sahibi olmanız için

http://farm3.static.flickr.com/2020/2340214250_31e8d2959f.jpg?v=0

Ağırlığı ise kutusuyla beraber yaklaşık 8 kilogram.

Amplifikatör daha büyük, daha ağır ve elektronik aksam olduğundan sanırım biraz daha çetrefilli.

Ağırlığı kutusu hariç 30 kilogram kutu ile beraber herhalde 35 kilogram olur. Ebatları ile ilgili fikir sahibi olabilmeniz için:

http://leblog.exuberance.com/images/Fender-Telecaster-Deluxe-2808.jpg

Ürünü Türkiye' ye getirtme yollarını ve bu yollar izlenirken oluşacak maliyetleri konuya gerçekten vakıf olan kişilerin bildirmesini rica ediyorum. Çünkü gerçekten benim arkadaşım şöyle olmuştu, ben şöyle biliyorum gibi bir sürü sayfada örneğini bulabileceğiniz mesajlar kafa karıştırmaktan başka bir işe yaramıyor. Eminim ki yurtdışından gitar almak isteyen neredeyse herkesin kafasının içi salata gibidir.

Ürünü Türkiye' ye getirme yollarına gelecek olur isek;

Paketlerin ebatlarının ve ağırlıklarının problem olması söz konusu mudur ?

Amerika'dan bir tanıdığım Türkiye' ye tatile gelecek yakın bir zamanda. Gitar'ın kutusunun ebatının 158 cm den( THY maksimum bagaj boyutu ) büyük olduğunu bilmenizde fayda var.

Türkiye' ye tatile gelen tanıdığım elinde gitar ve amplifikatör ile Türkiye' ye iniş yaptığında ne ile karşılaşır ? Ödemesi gerekir ise ne kadar vergi ödemesi gerekir ? Aklıma şu geldi: Tax Free diye bir şey var. Tam nedir ne değildir bilemiyorum.
Mesela Tax Free' den yararlanabilir mi ?
Yani Tax Free olarak alacağı para ürünü Türkiye' ye sokması için ödemesi gereken gümrük vergisini karşılar mı ?

Bir diğer alterneatif olan kargo işleminde
USPS ya da özel kargo şirketlerinden hangisini neden tercih etmeliyim ? Kargo ile gelir ise gümrüğe takılma riski nedir ? Ne kadar vergi ödemem gerekir ?

Şimdiden çok çok teşekkür ederim.
imdak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Bu kullanıcı imdak adlı kullanıcıya bu mesajı için teşekkür etti:
Cemalettin Altok (03-07-2009)

Şu Anki Saat: 07:27
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design