Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20-05-2009, 02:12   #1 (permalink)
yasinbig
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart İhracatta ilk işim.. Genç girişimci destek bekliyor :)

Merhaba,

İhracatta ilk işimi yapmak üzereyim. Yardımlarınıza ihtiyacım var.

1. Öncelikle bir ticari işletmem olması gerektiğini biliyorum. Bir arkadaşımla ortak olarak limited şirket kurmaya karar verdik. Şirket kurulumu sanırım 1800 lira civarında tutacak. Ancak biz öğrenciyiz, fazla da paramız yok açıkcası. Burada okuduğum bir mesajda adi şirket ile ihracat yapılabiliyormuş. Adi şirket kurulumu sözlü olması yeterli. Yani böyle de ihracat yapabileceksem, hiç limited şirket kurmakla uğraşmayayım diyorum. Adi şirket olarak ihracat yapabilmem için ne yapmam gerekli?

2. Bir ürün için Mısır'da bir alıcı buldum. alıcı ile anlaşabilirsem eğer, ödemeyi FOB olarak düşünüyorum. Malı gemiye atınca sorumluluğum bitiyor. Yani bu ürün için Mısır'ın istediği gümrük vergileri, kdv'si falan, ve ürünün Mısır'a satılması için gerekli belgeler vs.. bunların hepsi ile alıcı mı uğraşacak? Elimdeki ürün için Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'ndan gerekli belgeleri ben alacağım. Ancak Mısır'ın istediği standartlar, belgeler vs ile ilgili bir bilgim yok. o yüzden soruyorum.

3. Bu arada her gün yeni bişey öğreniyorum. Öğrenmek güzel ama öğrendiğim her şey yeni bir masraf çıkartıyor Mesela ihracatçılar birliğine üye olmam gerektiğini ve 200 lira olduğunu yeni öğrendim. Bu şart mı? ve ben ürün ihrac ederken her seferinde buraya ödeme yapmak zorunda mıyım?

Aklıma şu anda başka birşey gelmiyor. Dediğim gibi bu benim ilk işim. Hazır bir alıcı da bulmuşken bunu kaçırmak istemiyorum. Bana tavsiye edeceğiniz başka şeyler, usule ilişkin bilgiler vs varsa çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler...
yasinbig isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 05:53
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design