Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20-05-2009, 08:17   #2 (permalink)
ZAFER BULAM
Genel Yönetici

ZAFER BULAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Teşekkür: 1
127 Mesajda 161 kere teşekkür edildi
ZAFER BULAM - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart RE: İhracatta ilk işim.. Genç girişimci destek bekliyor :)

Alıntı:
yasinbig´isimli üyeden Alıntı
Merhaba,

İhracatta ilk işimi yapmak üzereyim. Yardımlarınıza ihtiyacım var.

1. Öncelikle bir ticari işletmem olması gerektiğini biliyorum. Bir arkadaşımla ortak olarak limited şirket kurmaya karar verdik. Şirket kurulumu sanırım 1800 lira civarında tutacak. Ancak biz öğrenciyiz, fazla da paramız yok açıkcası. Burada okuduğum bir mesajda adi şirket ile ihracat yapılabiliyormuş. Adi şirket kurulumu sözlü olması yeterli. Yani böyle de ihracat yapabileceksem, hiç limited şirket kurmakla uğraşmayayım diyorum. Adi şirket olarak ihracat yapabilmem için ne yapmam gerekli?

2. Bir ürün için Mısır'da bir alıcı buldum. alıcı ile anlaşabilirsem eğer, ödemeyi FOB olarak düşünüyorum. Malı gemiye atınca sorumluluğum bitiyor. Yani bu ürün için Mısır'ın istediği gümrük vergileri, kdv'si falan, ve ürünün Mısır'a satılması için gerekli belgeler vs.. bunların hepsi ile alıcı mı uğraşacak? Elimdeki ürün için Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'ndan gerekli belgeleri ben alacağım. Ancak Mısır'ın istediği standartlar, belgeler vs ile ilgili bir bilgim yok. o yüzden soruyorum.

3. Bu arada her gün yeni bişey öğreniyorum. Öğrenmek güzel ama öğrendiğim her şey yeni bir masraf çıkartıyor Mesela ihracatçılar birliğine üye olmam gerektiğini ve 200 lira olduğunu yeni öğrendim. Bu şart mı? ve ben ürün ihrac ederken her seferinde buraya ödeme yapmak zorunda mıyım?

Aklıma şu anda başka birşey gelmiyor. Dediğim gibi bu benim ilk işim. Hazır bir alıcı da bulmuşken bunu kaçırmak istemiyorum. Bana tavsiye edeceğiniz başka şeyler, usule ilişkin bilgiler vs varsa çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler...

Sn, Yasinbig

Öncelikle hayırlı olmasını dilerim.

1) İhracat işlemi yapabilmek için; ihraç edeceği mala göre ilgili ihracatçı birliğine üye olan, gerçek usulde vergiye tabi (tek vergi numarası sahibi gerçek ve tüzel kişi tacir olunması gerekiyor.

Bu tanıma göre Adi ortaklıkların tüzel kişiliği olmayacağına göre; ancak gerçek usulde vergi taciri olabilir. Adi ortaklık , birden fazla gerçek kişinin bir araya gelerek tüzel kişilik oluşturmadan firma kurmalarıdır.
Bu şekilde sözlü veya yazılı olarak kurulabilecek Adi Ortaklıklar, faaliyetine başlayabilmesi için mutlak suretle kurdukları firmayı bağlı oldukları İL deki Ticaret Sicil Memurluğuna tescil ettirmeleri gerekir.

İhracat işlemi için mutlaka TEK VERGİ NUMARASI zorunludur. Adi Ortaklıklar tüzel kişilikleri olmadıklarından Kurumsal vergi mükellefi değillerdir. Gerçek usulde vergiye tabi olurlar. Bu nedenle Ortaklar her biri ayrı olarak firma ünvanları altında adlarına vegi mükellefiyetliği oluşturmalıdırlar.

Keza Ticaret Sicil Kaydı da aynı şekilde ortaklardan herbiri ayrı olarak şirket ünvanı ile kendi adlarına sicil kaydı oluşturmalıdırlar.

Bu konu uzayacağından burada kesiyorum. Bildiğiniz bir Mali Müşavire daha detaylı sorarsınız.

2) FOB İhraç edecekseniz, sizin sorumluluğunuz malların Türkiyedeki gümrük işlemleri yapıp malı Gemiye yükletmek. Ondan sonraki masraf ve sorumluluklar alıcıya aittir. Mallar için Mısır daki gümrük işlemleri ve ödenecek vergiler alıcının sorumluluğundadır.

Sizin hazırlayacağın evraklar;
a) Türkiyede gümrük safhasında gerekecekler
-Ticari Fatura
- Çeki Listesi ( 1 kaptan fazla ise)
- İhracatı ön izine bağlı ise alınacak izin belgesi
- EUR.1 Dolaşım Sertifikası

b) Alıcıya gönderilecekler;
- Yabancı dilde düzenlenmiş fatura
-Gümrükçe onaylı EUR 1 belgesi
-Çeki Listesi,
-Alıcının malın özelliğine göre Türkiyeden talep ettiği başkaca belgeler.

3) İhracatçılar Birliği üyeliği, ihracatçı sıfatı kazanmanız için şarttır. Bu nedenle llk İhracatınızdan önce mutlaka üye olacaksınız.Üyelik: 200 TL.
Daha sonra her yapacağınız ihracat için, gümrük beyannammesini üye olunan birlikten tasdik ettirilecek ve ürün cinside göre ihracat bedelinin
%0.05 ile % %0,1 değişen oranlarda tasdik ücreti ödeyeceksiniz.

Ayırıca, ilk ihracatınızdan önce mutlaka, firmanızın ticaret sicili ve vergi mükellefiyeti oluşturulduktan sonra, bu belgelerle birlikte, ortakların kimlik suretleri ve imza sirküleri ile birlikte oluşturulacak bir dosyanın gümrük idaresine ibraz edlip firma kaydı oluşturulmalıdır.

Saygılarımla,
zbulam@hotmail.com
ZAFER BULAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Bu kullanıcı ZAFER BULAM adlı kullanıcıya bu mesajı için teşekkür etti:
chief (13-02-2010)

Şu Anki Saat: 13:10
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design