Tekil Mesaj gösterimi
Alt 26-05-2009, 02:56   #2 (permalink)
ozkankemal
Üye
 
Üyelik tarihi: May 2009
Mesajlar: 6
Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart RE: Lütfen Yardım Edin


Alıntı:
salihx´isimli üyeden Alıntı
Benim çifte vatandaşlığım var.Bulgaristandan araç aldık fakat türkiyeye getirmek istiyoruz ve hiç bir bilgimiz yok .
Aracı buraya nasıl getirebiliriz hangi haklara sahibiz ?
Forumda baya araştırdım fakat net bişeye ulaşamadım her kafadan bir ses cıkıyor hangine inanıp haraket edicez bilemedik .
bi diger sorumda bulgar plakalı araca türk plakası almak istesek neler yapmamız gereki ? lütfen yardım edin şimdiden teşekkürler ...
Kanuni İkametgahını Türkiye Gümrük Bölgesine Nakleden Gerçek Kişilere Ait Kullanılmış Motorlu veya Motorsuz Özel Kara Nakil Vasıtaları

Madde 6- Kanuni ikametgahını Türkiye Gümrük Bölgesine kesin olarak nakleden gerçek kişilerin yurt dışında bulundukları ülkede adlarına kaydının yapıldığı yıl itibarıyla (kayıt ve model yılı dahil) 3 yıldan eski olmayan kullanılmış motorlu veya motorsuz özel kara nakil vasıtalarını 7 ila 13 üncü maddelerdeki hükümler çerçevesinde gümrük vergilerinden muaf olarak ithal etmelerine izin verilir.
Madde 7- Türkiye Gümrük Bölgesi dışında en az 24 ay ikamet ettikten sonra kanuni ikametgahlarını kesin olarak Türkiye’ye nakleden gerçek kişilere ait ve esas olarak sürücüsüyle birlikte 8 kişiden az insan taşıma amacına yönelik olarak üretilmiş otomobiller, steyşın arabalar ve yarış arabaları ile diğer özel taşıt araçları gümrük vergilerinden muaftır.
Yurt dışındaki milli veya milletlerarası kadrolara atanıp da bu görevlerinden dönen kamu görevlileri, kullanılmış motorlu veya motorsuz özel kara nakil vasıtalarını gümrük vergilerinden muaf olarak ithal edebilir. Bunlar için Türkiye Gümrük Bölgesi dışında en az 24 ay ikamet etme şartı aranmaz.
Madde 8- 1) Kişilerin muafiyetten istifade edebilmeleri için, motorlu veya motorsuz özel kara nakil vasıtalarının, ikametgahlarının naklinden önceki Türkiye’ye son giriş tarihinden en az 6 ay öncesinden beri yurt dışında bulundukları ülkede adlarına kayıtlı olması, adlarına kaydının yapıldığı yıl itibarıyla (kayıt ve model yılı dahil) 3 yıldan eski olmaması ve kullanılmış olması şarttır.
2) Motorlu veya motorsuz özel kara nakil vasıtası ithali aile ünitesine tanınır.
Madde 9- Muafen ithal edilmiş olan motorlu veya motorsuz özel kara nakil vasıtaları, serbest dolaşıma girdiği tarihten itibaren 12 ay geçmedikçe, gümrük idaresine bildirilmeden belli bir para karşılığı veya karşılıksız olarak ödünç verilemez, teminat olarak gösterilemez, kiralanamaz, devredilemez veya satılamaz.
Muafen ithalinden itibaren geçmesi gereken 12 aylık sürenin bitiminden önce ödünç verilen, teminat olarak gösterilen, kiralanan, devredilen veya satılan motorlu veya motorsuz özel kara nakil vasıtalarına ait gümrük vergileri, 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun 181 ila 194 üncü maddelerindeki esaslara göre tahsil olunur.




Eger kesin dönüş yapmıyorsanız 6 ay yurda sokabilirsiniz.. Kesinlikle plaka alamazsınız ve 6 ay sonra yurtdışı etmeniz gerekir... Yoksa aracın gümrük vergisi ile birlikte 3 katı cezası ile tahsil edip aracınız yurtdışı edilir.

Yukarıdaki metin 2000/53 sayılı Bakanlar Kurulu kararı

6 ay ile ilgili mevzuatı 200/69 sayılı Bak.Kur. Kar. bulabilirsiniz.
ozkankemal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 




Şu Anki Saat: 10:13
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design