Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03-06-2009, 10:53   #1 (permalink)
sessizadam
Üye

Teşekkür: 1
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart GPS Modul ithalatı problemi?

İyi günler sitedeki ilk mesajımla burayı bulma ve tabi buraya yazma nedenim olan sorunu aktarmak isterim

Türkiyede distributörü olan bir gps modul'un ithalatını yapmak istiyorum.

KIsaca bu moduller araç takip sistemlerinde kullanılıyor ve kendi başına bir cihaz değil bir entegre (işlemci görevide görüyor diyebiliriz). Diğer elektronik komponentler ile bir devre kartına monte edildiğinde son kullanıcıya hitap ediyor.

Sorular;

1) Türkiyede distribütoru olan bu gps modullerin ithalatında distributorden kaynaklı bir problem yaşayabilirmiyim.

---- 2 gümrükçü ile görüştüm birisi problem yaşarsın derken, diğeri paralel ithalata girer ve rekabet kurulunun tekelleşmeyi önleyici maddelerine göre ithalatında problem yaşamazsın, sadece tanıtıcı reklam broşür vs. yapamazsın dedi.

2) İthalatını yapabilirsin diyen gümrükçü bu seferde başka detaylardan bahsetti ve G.T.İ.P. 8526.91.80.00.19'sunu verdi (doğrumudur bilemiyorum)

a-CE belgesi lazım denildi, bunun içinde AB'ye akredite olmuş bir test raporları hazırlayan bir firmadan (SGS gibi) CE belgesinin bu kuruluşca aslı gibidir ibaresi ile kaşe ve imzası olmalıymış. (ürün üzerinde Ce ibaresi var)

Üreticiden almadığımız için satıcının böyle bir belgeyi bize orjinali ile bulabilmesi nasıl olabilir bilemiyorum, bunun yerine test raporunu kendisimizde yaptırabiliyormuşuz. Tabi masraflar yüksek olur oda bizim işimize gelmez.

b-Türkçe kullanım kılavuzu istenilir denildi, en baştada bahsettiğim bu ürün nihayi kullanıcıya hitap etmediğinden ingilizce kullanım kılavuzu yokken Türkçe kullanım kılavuzu çok saçma geliyor, Teknik datasheetleri mevcut ama oda mühendislerin analayabileceği bir teknik bilgi, türkçe kullanım kulavuzu istenmesi saçma değilmi?

c- AT uygunluk beyanı,

TELSİZ VE TELEKOMÜNİKASYON TERMİNAL EKİPMANLARININ İTHALAT
DENETİMLERİNE DAİR DIŞ TİCARETTE STANDARDİZASYON TEBLİĞİ formunda geçen EK'6 formunun ihraçatcı firma tarafından doldurulması..

Şİmdiden bilgi paylaşımlarınız için teşekkürler,
sessizadam isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 13:52
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design