Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17-06-2009, 04:53   #1 (permalink)
Nova
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Bir ülkeden başka ülkeye doğrudan transit ticaret

Merhaba,

Bir süredir forumu izliyorum ve açıkçası, aradığım sorulara net yanıtlar bulabildiğimden burada fazla yazmadım (yazmadan önce arama yapıyorum).

Biz bir danışmanlık firmasıyız, yani temelde mal alıp satmıyoruz, alıcı ve/veya satıcılara yardımcı oluyoruz.

Uzun zamandır bu konudan uzak kaldım, bu nedenle ben de desteğinizi istiyorum.

Bir zaman önce, Çin'den bir firma mini hoperlör için bize bir satış talebi sunmuştu. Kendilerine böyle bir alım talebi geldiğinde temas kuaracağımızı bildirdik. Şimdi Suudi Arabistan'dan bir talebimiz var. Çin'deki tedarikçiyle herhangi bir geçmişimiz olmadığından, malları nasıldır, danışmanlık ücretimizi alırmıyız, bilemiyorum.

Doğrudan (Türkiye'ye gelmeksizin) transit ticaret yapsak, Çin'deki firma faturayı bize düzenleyecek, biz acenta aracılığıyla konşimentoyu değiştireceğiz (taraflar belli olmasın diye) ama sonuçta mal fiziki olarak elimizden geçmeyeceği için, kutu üzerindeki iletişim bilgilerini kontrol edemeyeceğiz. Yani bu durumda, taraflar belli olmasın diye uğraşmak boş, yanılıyormuyum? Eğer tarflar iyi niyetli değilse, ilk sipariş dışında transit yapamam.

İkinci sorum hizmet bedelinin KDV'si konusunda. Diyelim ki ben bu transit ticaretten vazgeçtim ve taraflardan birine onları buluşturduğum için bir hizmet faturası kestim. Faturamda KDV olacak mı?

Yukarıdakilerden ayrı olarak (KDV konusu aklıma gelmişken), belki yeri değil ve ayrı bir konu açmak gerek ama, Türkiye gümrüğüme gelmiş ama çekilmemiş bir mal için, gönderici ve alıcı arasında diyalog kurmak ve çözüm oluşturmak için göndericiye keseceğin faturada KDV olur mu?

Şimdiden çok teşekkürler
Nova isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 07:57
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design