Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17-06-2009, 14:57   #4 (permalink)
ZAFER BULAM
Genel Yönetici
 
ZAFER BULAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2009
Nerden: İstanbul
Mesajlar: 782
Teşekkür: 1
128 Mesajda 162 kere teşekkür edildi
ZAFER BULAM - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart RE: yolcu beraberi altın girişi


Alıntı:
etem2000´isimli üyeden Alıntı
Şahıs yurt dışından gelir iken 30 kg. altınıyanında aracın içinde koltuk üzerinde getiriyor. Yolcuyu gümrüğe davet edilmeden kaçak eşya işlemi yapılıyor ve mahkemey veriliyor. burada şahıs beyana davet edilmesi gerekiken davet edilmiyor. Şahıs yabancı, bu tür işlemlerde yapılması gereken beyanadavet edimesi ve eşyanın amara alınması gerekmiyormuydu. yurd dışından gümrüğe beyan etmek kaydı ile her türlü eşya getirilebilirmi. bunun ile ilgili kanun madde ve tasarruflu yazı varsa bildirmenizi rica ederiyorum.

Yurtdışından gelen yolcular üzerlerinde getirdikleri gümrüğe tabi eşyalar için beyan etme sorumluluğu kendisindedir. Beyan esastır. Beyan etmeden geçmiş ise, üzerimde gümrüğe tabi eşya olmadığını belirtmiş olmaktadır. Görünen bu şekilde. Memurun beyana davat etmesi gibi bir uygulama yoktur. Konu mahkemeye intikal etmeden durum izah edilerek beyan edilmesi sağlanıp, gümrük işlemleri ikmal edilebilirdi. Mahkeme aşamasına gelmişse şu aşamadan yasal mahleme sürecini bekliyeceksiniz.

Yolcular kendi şahsi kullanımları iin olacak şekilde mal getirebilirler. Bunlarıda mutlaka beyan etmekle yükümlüler. Ticari mahiyette mal ise alıcısı firma olmak kaydıyla, gümrüğe beyan edilmelidir.
Bu anlamda İthali yasak olmayan şahsi amaca yönelik malı kendi adına, ticari mahiyetteki malıda firma adına İthal prosedürleriniz yerine getiremk kaydıyla getirebilirler.
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com
ZAFER BULAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 02:30
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design