Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20-06-2009, 23:24   #1 (permalink)
donte
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Elektro gitar.

Merhabalar,

Ben üniversite öğrencisiyim ve müzikle uğraşmaktayım, malum ülkemizde birçok elektronik eşya gibi elektro gitarlarında fiyatları yüksek ve yurtdışı fiyatlarının iki katı biçiminde. Bütçem çok kısıtlı istediğim gitarı Türkiye'den alamıyorum fiyatın altından kalkamam.
İstediğim ürünün Amerika fiyatı 1300$. Ve Amerika'da ikamet eden bir tanıdığımda yok ve dolayısıyla kargo direk olarak gitarı alacağım firma tarafından gönderilecek.
Gümrük hakkında hiç bilgim yok desem yeridir.
Sorum:
Gitar Amerika'dan evime kargolansa ne gibi işlemlerle ve problemlerle karşılaşacağım? %10 vergiyi verip gümrükten gitarı direk alabilecekmiyim?
Ve adıma gönderilen kargonun gümrüğe ulaştığını nasıl öğrenicem?
Daha önce kargosu gümrüğe takıp alamayan arkadaşlarım oldu buda 1300$ gibi öğrenci için büyük bir zarar.
Ve yollanılan kargonun kişiden kişiye ve şirketten kişiye fark ettiğini duymuştum bu tam olarak nedir?
Eğer kargoyu bana bir şahıs yollarsa avantajımamı olacaktır?
Beni bu konuda aydınlatırsanız çok müteşekkir olurum.
Son olarak büyük paketlere gümrük memurlarının kafalarına göre değer biçtiklerini duymuştum, bu işin aslı nedir ?
Saygı & Sevgi[hr]
Bu arada yanlış anlaşılmak istemem;
''kafalarına göre'' tabirini art niyetli ve argo içerikli yazmamıştım yanlış anlaşılmasın. Kastım: tahmini bir fiyat biçtikleridir. Olurda çok büyük bir miktarda fiyat biçerlerse bu vergiyide arttıracaktır.
Şimdiden Anlayışınız ve yardımlarınız için teşekkür ederim.
donte isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 23:12
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design