Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04-07-2009, 13:40   #1 (permalink)
KAPTANELVIS
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart amerikadan 1957 model araba getirtmek

dostlar uzun zamandır araştırmama ragmen tam bir bilgiye ulaşamadım bu konuda.
amerikadan 1957 model chevrolet bel air getirtmek istiyorum.
araştırmalarım sonucunda ; motor hacmi gibi bazı ayrıntılar masraflarda değişikliğe nedne oluyormuş.
ayrıca klasik araç oldugu için bazı vergilerden muaf olursun dediler.
şimdi sorularım şunlar arkadaşlar:
1-proforma fatura nedir.bu fatura aracı aldıgımız fiyatı ifade eden fatura ise ve vergi bu faturadaki miktara göre belirlkeniyorsa ben amerikadaki arkadaşımdan arac için 5000 dolar yerine 2000 dolarlık bi fatura alırım.)bu konunun ayrıntıları nedir?
2-aracı kendim kullanmak için alıyorum.gümrükte ve diger izin almamız gereken yerlerde aracı getirtememem gibi bi durum olurmu?
3-araç 5000 cc motor hacmi civarında olucak.yaklaşık 2 ton agırlık 8 silindir motor s özellikleri olucak.
ayrıca aracın iç döşemeleri deri yapılacak,boyası ön kısımda alev motifi şeklinde olacak,camları elektrikli olucak,ayrıca hidrolik direksiyon yapılacak araca.
bunlar artı bi vergi masrafı cıkarırmı?
4-ben şahsi olarak işlemlerle ilgilensem ne kadar bir sürede işlemleri bitirirp aracı labilirim.?
5-arac istanbul limanına gelicek,ben işlemleri konyadan sürdürüp en son olarak istanbula gidip aracımı alabilirmiyim?
6-bu ayrıntılar ısıgında arac için proforma fatura eger satıcıdan alınıyorsa 2000 dolarlık bi fatura olucak vfe nakliye yani türkiyeye getirtme ücretide 2000 dolar olucak.yani arç+nakliye 4000 dolar.
bu dogrultuda ayrıntılı olarak genel bi vergi masraflarını yazıp toplamda araç ve naklşiye ücreti dısında türkiyede ne kadar toplam masrafa ve vergiyle aracı trafige sokup kullanabilirim?

bu sorularımı cevap verebilecek arkadaslara şimdiden tesekkür ederim.
KAPTANELVIS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 01:17
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design