Tekil Mesaj gösterimi
Alt 06-07-2009, 15:34   #5 (permalink)
ZAFER BULAM
Genel Yönetici

ZAFER BULAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Teşekkür: 1
127 Mesajda 161 kere teşekkür edildi
ZAFER BULAM - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Elektrikli Süpürge İthalatı

Alıntı:
glasbergen´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamlar,

Çin'den gümrük kodu 85081900 olan elektrikli süpürge ithal etmek istiyorum. İlk başta 2-3 adet test amaçlı ürün getirteceğim, ürünü beğenirsem 50-100 adet sipariş edeceğim. Ürünün yaklaşık ederi 150 USD ve CE belgesi bulunuyor.

Bu işler nasıl oluyor tam bilmiyorum. Ben Ankara'da oturuyorum, burada şahıs firmam ve limited firmam da bulunuyor. Bir kaç sorum var:

1 - Ürünler İstanbul veya İzmir gümrüğünde mi takılıyor? Ankara'ya geliyor mu?
2 - Acaba test amaçlı ürünleri şahıs olarak mı getirmem daha mı iyi olur? Masraflar açısından soruyorum.
3 - Test ürünlerini UPS/DHL gibi bir firma ile mi getireyim yoksa PTT'yi mi tercih edeyim? Birinde UPS'den acayip ağzım yanmıştı.
4 - Tahmini gümrük masrafları sizce ne kadar olur? İki adet test ürünü getirince TSE belgesi çıkartmam gerekir mi? ÖTV vs. var mı bu üründe?

Kendim halledebilir miyim (en azından demo için) yoksa bir gümrük müşaviri ile mi çalışmam gerekir? Ankara'da özellikle Ulus'ta gümrük müşaviri tavsiye edebileceğiniz var mı?

Şimdiden teşekkürler,
Mehmet Y.

Sn, glasbergen

1 adet olsa idi şahsa olurdu ancak, 2-3 adet olarak NUMUNE kapsamında firmanız adına getirmeniz daha sağlıklı olacaktır. Bu nedenlede ticari kapsam arz etmeyeceğinden ( Bu eşyalarda yetkili ihtisas gümrüğü uygulaması var) geldiği gümrükten ithal edilebilir.

Bu ürünü Posta ile yada hızlı hava kargo ( DHL-UPS GİBİ)firmaları ile getirebilirsiniz.
Posta ile getirdiğinizde İstanbuldan Ankara posstaya aktarılır oradan kendiniz yada bir Gümrük Müşaviri ile yapabilirsiniz. Diğer Kargo yoluyla getirdiğinizde, İstanbul AHL de kalır . Bu durumda İstanbulda bir gümrük müşavirine vekaletname vererek işlemleriniz yapabilirsiniz.

Bu üründe vergi oranları;

Gümrük Vergisi : % 1,7
KDV % 18
ötv : % 6,7

Ek mali yük : 36usd/ 1 adet
Gözetim : 150 usd/ adet

Garanti Belgesi aranıyor. Ancak Numune olması açısından Garanti belgesi gerekmez.Sanayi İl Müdürlüğünden Garanti Muafiyet Belgesi alınacaktır.
CE ye tabidir. Ancak Numune olduğundan CE denetimine tani olmaz.

Daha sonraki ithalatlarınızdan önce Garanti Belgesi almanız gerekecektir ve CE Denetimine tabi olduğundan ürüne ilişkin CE belgeleri mutlaka olmalıdır.

Saygılarımla,
zbulam@hotmail.com
ZAFER BULAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Bu kullanıcı ZAFER BULAM adlı kullanıcıya bu mesajı için teşekkür etti:
adogümrükleme (26-09-2012)

Şu Anki Saat: 09:02
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design