Tekil Mesaj gösterimi
Alt 30-07-2009, 00:12   #1 (permalink)
cgurleyuk
Üye

Teşekkür: 0
1 Mesajda 1 kere teşekkür edildi
Standart İnternetten Alışveriş - Fedex - MNG Kargo

Merhabalar,

Üniversite bitirme projemi tamamlamak için gereken, Türkiye'de hiçbir şekilde satışı olmayan bir elektronik geliştirme kartını eğitimsel amaçlar için kullanmak üzere geçen günlerde sipariş ettim. İnternetten aktif bir biçimde takip ettiğim kargomun bugün ürünün (151$ ürün + 60$ civarı kargo) gümrüğe takıldığını MNG Kargo'yu arayarak öğrendim; kendileri FEDEX'in Türkiye işlemlerini yürütüyor.

MNG Kargo'da konuştuğum yetkili izlemem gereken yolun şu olduğunu söyledi:

1- MNG Kargo'nun İkitellideki bu işlerle ilgilinen bölümüne 150 lira ordino ücreti ödeyerek bir takım belgeleri almak.
2- Atatürk Havalimanı'nda ki gümrük bölümünden (ki buranın neresi olduğu konusunda pek bir fikrim yok) gümrük vergisi işlemlerini tamamlamak. (Sanırım %10 gibi bir vergi ödemem gerekecek.)
3- Tekrar MNG Kargo'ya dönerek bir kalem daha ücret ödemek. (Bunun da detaylarından emin değilim.)

İzlenmesi gereken yol, özellikle bir öğrenci için, oldukça masraflı gözüküyor. Ancak bu ürünü de kesinlikle edinmem gerekiyor, ve gerçekten bir öğrencinin maddi bütçesini zorlayacak nitelikte ücret kalemlerinden bahsediliyor. Bu konular hakkında yapabileceğim farklı bir şey, ya da izleyebileceğim farklı bir yol var mıdır diye konu hakkında daha deneyimli olduğunu düşündüğüm sizlere danışmak istedim. Sonuçta bir şirket, ya da bir ticari amaç güden bir alışveriş değil, tamamen eğitim amaçlıdır. Bu kadar zorluk olacağını düşünmemiştim bile.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
cgurleyuk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Bu kullanıcı cgurleyuk adlı kullanıcıya bu mesajı için teşekkür etti:

Şu Anki Saat: 02:18
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design