Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19-08-2009, 20:10   #10 (permalink)
glasbergen
Üye

Teşekkür: 0
1 Mesajda 1 kere teşekkür edildi
Post Cevap: Elektrikli Süpürge İthalatı

Tekrar merhabalar,

Konunun başında bahsettiğim numune ürünümü getirdim. Sizlerin de belirttiği üzere ürün bedeli 100€ altında olduğu için gümrük vergilerinden muaf bir biçimde yurda soktum. Ürünü test ettik ve onayladık, şimdi esas siparişi vereceğiz.

Ön-bilgi olarak (1) Ürünün CE belgesi var, (2) Ürünün gümrük kodu (
85081900), (3) Ürünün Türkçe kullanım kılavuzunu hazırladık.

Mevzuattan anladığım kadarıyla ürünü yurda sokabilmemiz ve satışını yapabilmemiz için yapmamız gerekenler şunlar:

1. Ürün için TSE Belgesi çıkarmak
2. Ürün için Servis Yeterlilik Belgesi çıkarmak
3. Servis Yeterlilik Belgesi ve Kullanım Kılavuzu ile birlikte Garanti Belgesi çıkarmak.

Burada sürecin işleyişi ile ilgili bir kaç sorum var. Eminim bu benzer ürünlerin ithalatını yapacak herkesi ilgilendiren bir durumdur.

- İthalat sırasında yapılacakların sırası yukarıdaki listedeki gibi 1 -> 2 -> 3 müdür?
- TSE belgesini ürünler gümrüğe gelmeden, mevcut CE belgesi ile çıkarmak mümkün müdür? Gümrükleme işlemlerini hızlandırmak için.
- Listedeki 2. adım (Servis Yeterlilik Belgesi) şart mıdır? Örn. firma olarak bozulan ürünü yenisiyle değiştiriyor olmamız bu durumu değiştirmez mi?
- Yeterliliği olan başka bir servis ile anlaşarak Garanti Belgesi için bu servisi gösterebilir miyiz?
- Bu belgelerin çıkarılması anlaşacağımız gümrük firmasının vekalet ile yürüteceği işler midir, yoksa bunları bizim mi yapmamız gerekir?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Mehmet Y.
glasbergen isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 19:54
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design