Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28-08-2009, 11:16   #3 (permalink)
uisik34
Üye

Teşekkür: 0
1 Mesajda 1 kere teşekkür edildi
uisik34 - İCQ üzeri Mesaj gönder uisik34 - MSN üzeri Mesaj gönder uisik34 isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: İnternetten Alışveriş - Fedex - MNG Kargo

Alıntı:
cgurleyuk´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhabalar,

Üniversite bitirme projemi tamamlamak için gereken, Türkiye'de hiçbir şekilde satışı olmayan bir elektronik geliştirme kartını eğitimsel amaçlar için kullanmak üzere geçen günlerde sipariş ettim. İnternetten aktif bir biçimde takip ettiğim kargomun bugün ürünün (151$ ürün + 60$ civarı kargo) gümrüğe takıldığını MNG Kargo'yu arayarak öğrendim; kendileri FEDEX'in Türkiye işlemlerini yürütüyor.

MNG Kargo'da konuştuğum yetkili izlemem gereken yolun şu olduğunu söyledi:

1- MNG Kargo'nun İkitellideki bu işlerle ilgilinen bölümüne 150 lira ordino ücreti ödeyerek bir takım belgeleri almak.
2- Atatürk Havalimanı'nda ki gümrük bölümünden (ki buranın neresi olduğu konusunda pek bir fikrim yok) gümrük vergisi işlemlerini tamamlamak. (Sanırım %10 gibi bir vergi ödemem gerekecek.)
3- Tekrar MNG Kargo'ya dönerek bir kalem daha ücret ödemek. (Bunun da detaylarından emin değilim.)

İzlenmesi gereken yol, özellikle bir öğrenci için, oldukça masraflı gözüküyor. Ancak bu ürünü de kesinlikle edinmem gerekiyor, ve gerçekten bir öğrencinin maddi bütçesini zorlayacak nitelikte ücret kalemlerinden bahsediliyor. Bu konular hakkında yapabileceğim farklı bir şey, ya da izleyebileceğim farklı bir yol var mıdır diye konu hakkında daha deneyimli olduğunu düşündüğüm sizlere danışmak istedim. Sonuçta bir şirket, ya da bir ticari amaç güden bir alışveriş değil, tamamen eğitim amaçlıdır. Bu kadar zorluk olacağını düşünmemiştim bile.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
fedex (mng) bunu hep yapıyor. mng den her ne sekilde olursa olsun ordinoyu odemeden mal cekmeniz nerdeyse imkansız gibi birsey oldu. o yuzden en mantıklısı fedex kullanmamak! keske biraz araştırıp bunu nasıl gümrüğe takmadan gecirebileceğiniz konusunda b ilen birilerinden fikir alsaydınız. Ancak kanunları cok iyi bilmeniz halinde bile hala gumrukler (memurlar) keyfiyetci hareket edebilmekte ve takdir o anda paket postaları ayıran (gümrüge tabi esya yada gümrüge tabi degil) gumruk memurunun inisiyatifine bırakılmıs durumda! dun bir dosya gordum fatura degeri 2,5USD 5 adet elektrik malzemesi ama beyanname actiriliyor. Simdi o fatura degeri de tartısılır biraz mantıklı olmak lazım ama bunlar olabiliyor. Genelde CIF bedeli 100usdaltında olacak sekilde fatura düzenlemekte fayda var. Mesela siz fedex paket 60usd diyorsunuz faturayı da 35 usd gib ayrlamanız durumunda bu risk biraz daha azalır hem de urun degeri mantık sınırlarında olur....
uisik34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Bu kullanıcı uisik34 adlı kullanıcıya bu mesajı için teşekkür etti:

Şu Anki Saat: 10:00
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design