Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 02-09-2009, 16:36   #1 (permalink)
anatolia
Üye

Teşekkür: 2
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Question Çinden ikinci el bilgisayar ithalatı hakkında.

Selamlar,

Çin’deki birkaç firma ile konuştum. Orada ikinci el çok uygun bilgisayarlar buldum. Onlardan 50 tane getirip burada bir internet kafe açmak istiyorum. Bilgisayarların yaşları yaklaşık 3 aylık–2 yıl civarında. Bizim için sorun olmaz. Zaten Türkiye marketine de bu modeller yeni girmiş durumda.

Takıldığım noktalar;

1 - Bilgisayarlar orda ikinci el bu kadar ucuz iken, gümrükte bunlar için fatura bedellerinin dışında birde gümrük bedeli mi uygulanacak. Yani vergilendirmesi gümrükte belirlenecek bir değer üzerinden mi olacak? Benim;
a - Ürün bedeli + Banka Masrafı
b - Taşıma + Sigorta bedeli
c - KDV (Sanırım %18)
d - Gümrük vergisi (buda sanırım maksimum %3 ü buluyor.)
e - Malın gümrükten kapıya gelme ücreti (Türkiye için nakliye)
bunların dışında ödemem gereken bir ücret var mı?

2 - Asıl sıkıntı duyduğun konu ise elektronik malzeme ithalatının zor olması. Yani burada yönetici/moderatörlerin yazmış olduğu bazı açıklamalardan yola çıkarak; bu ürünlerin satış sonrası desteği konusu gündeme geliyor. Ben bu ürünleri satmak istemiyorum ama sanırım gümrükte gelirken bunun teknik servisini nasıl sağlayacaksınız gibi bir soruları oluyor. Sonuçta aldığım ürünler Türkiye pazarında satılan ürünler, örneğin HP bizim piyasalarımızda var.

3 – Çin’deki firmaların bazılarında dolandırıcılık olayı oluyormuş. Öyle ki, kendilerini prestijli gösteren firmalar bile bu işi yapabiliyormuş. İşimizi sağlama bağlamak için neler yapılmalı, buradan ya da Çin'den bir danışman ile çalışmak bu çapta bir iş için nasıl olur ve maliyeti ne civardadır.

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.
anatolia isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 17:05
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design