Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18-09-2009, 18:07   #1 (permalink)
xenofx
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart İnternet alışverişi ve gümrüğe takılma problemi genel başlığı !

Arkadaşlar bakıyorum bir sürü başlık var bununla ilgili çoğunda cevap bile yok. herkes ayrı bir başlık açmadan sorularını buraya yazsın . O kadar aradım bir cevap bulamadım. Benimde problemim var ve haftaya çarşamba gümrüğe gideceğim bakalım ne olacak.

arkadaşlar benimde dhl den gelen ticari olmayan internet üzerinden yaptığım bir alışevriş paketi var.

* Çinden internet üzerinden bir alışveriş yaptım. Kutu üstündeki faturada kargo dahil toplam fiyat 99$ olarak görünüyor. koli ağırlığı ise 4 kilo (aynı üründen aynı taşıyıcı firmayla birebir aynı şekilde başka paketler geldi geçti ama bu takıldı bunuda ek olarak belirteyim. farklı zamanlarda gelen bu paketlerden bazıları geçti bu takıldı işte.)

* Yine fatura üstünde gelen 1 parça malın (dvd player) hediye olduğu ve ticari olmadığı yazıyor.

şimdi ürün gümrükte takıldı. defalarca telefon sonrası her seferinde farklı cevaplar aldım. özellikle sen yapamassın burdan birine yaptır cevabı çok verildi. binbir zahmetle işlerin nasıl döndüğünü bir nebze anlamaya çalıştım. anladığım kadarıyla işlemler şu şekilde yürüyor.

1-) dhl yenibosna binasına gidilecek ve ordino evrakları alınacak (150 lira ama vermem bu parayı)
2-) atatürk havalimanında 50-100 metre uzaklıktaki c kargo mudur nedir o binaya gidilecek ve gümrük işlemleri halledilecek.(vergiler ödenecek)
3-) gümrük işlemleri halledilip tekrar dhl yenibosna binasına gelinecek ve paket burdan teslim alınacak.(25 euro depo ücreti ödenecek)

şimdi bu ordino olmadan direk atatürk havalimanının ordaki gümrük binasına gidip "benim burda paketim varmış" diye başlayıp işlemleri halletmek mümkünmü ? İnternetten tek parça alışveriş yapıpta böyle birşey başına gelenler hangi sırada ne yaptığını detaylı anlatabilirmi ?

ayrıca aynı şey ups ile gelen bir paketimdede var. ups ise merkez binamıza gelmeyin biz evrakları atatürk havalimanı gümrük binasına yönlendiririz. direk oraya gidin işleminizi yapıp ups topkapı merkez binamıza gelin ve depo ücretini ödeyip paketinizi alın dedi. ups ordino ücreti istemiyor sadece 25 euro depo ücreti verin yeter dedi.

Şimdi yazacağınız tecrübeler dışında cevap bekleyen maddelik sorular şunlar.

İNTERNETTEN 1 ADET İÇİN YAPTIĞIMIZ ve DHL,UPS gibi firmalarla gelip ATATÜRK HAVA LİMANI GÜMRÜĞÜNE TAKILAN TİCARİ OLMAYAN ALIŞVERİŞLERDE
1-) Kargo firması ordino ücreti isteyebilirmi. (ben burayı çok okudum yasal değilmiş ama alınıyormuş)
2-) Ordino evrağı olmadan direk olarak gümrük binasına gidilip işlem yapılabilirmi ?
3-) Vergilendirme kalemleri nedir ? 100 euro altındaysa vergi vermek zorundamıyız. Koli üzerindeki fatura dikkate alınmak zorundamıdır yüksa gümrük memuru bunun değeri bu vergi vereceksin diyebilirmi ?
4-) 100 ila 1500 euro arasındaysa ve kutu üstünde bu değeri belirten fatura varsa sadece %10 vergimi veriyoruz yoksa eğitime katkı payı falan gibi bir sürü başka vergi varmı ?
5-) Havalimanı gümrük binasında gümrük işlemlerinin yapıldığı yerde paketlerimiz yok deniliyor. Paket olmadan gümrük memuruna paketin içeriği konusunda nasıl ikna edeceğiz ?
6-) Depo ücretleri en az 25 euro (yani 50 lira) imiş. Buna itiraz etme hakkımız varmı ?
7-) Paketi almak istemeyip geri gönderirsek, karşı taraf ne tür ücretler öder. Onlara gümrük ücreti çıkarırlarmı yoksa geliş ücreti neyse aynı miktar gidiş ücretimi alırlar ?
xenofx isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 03:54
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design