Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05-10-2009, 15:31   #8 (permalink)
kurtbeyoğlu
Üye

Teşekkür: 0
2 Mesajda 2 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: Müşteri Bulma Teknikleri

Merhaba,
ben bir dönem dış ticaret müdürü sıfatıyla çalıştım. Yeni kurulan bir firmaydı ne müşterisi vardı nede işi biliyorlardı. Firma sahiplarini işi anlatmak zaten başlı başına bir olaydı. Sizlere öncelikle sabırlı olmanız gerektiğini salık veririm. Sattığınız üzrünle ilgili çok ama çok detaylı bir çaışma yapmanız gerek. hem sizin ürün hem rakip ürün hem ikame ürünlerin konumu hakkında tam bilgi sahibi olmanız gerekmekte. Çünkü fuarlara gittiğinizde aklınızın ucundan geçmeyen sorularla karşılaşırsınız. Dünyada tüm fuarları imkanlarınız dahilinde inceleyin. Oralarda varsa elçiliklerdeki ticaret müşavirleri ile bağlantı kurup bilgi alın. Ticaret müşavirlikleri (nette adresleri var) sizlere gerçekten çok yardımcı oluyorlar. Mümkün olan her fuara gidin. Zaten İPAD tarafından yurtdışı pazar araştırma gezileriniz destekleniyor. Dolayısıyla bu ziyaretler işveren için maliyet oluşturmayacağından sizin gitmenizde sakınca görmeyecektir. Bazı ince ayrıntılara dikkat etmeniz gerekcek. iki yıldan önce müşteri bağladım demeniz çok güç çünkü dış ticaret oldukça meşakkatli ama bir o kadar da zevkli bir iştir. Fuarlara katılımcı olmadan önce ziyaretçi olup iti bir etüd yapmanız gerek. sonuç alma olasığı zayıf fuarları ancak bu şekilde ayırdedebilirsiniz. Burada öncelikli olarak kendinize hedef pazar ülke(ler) belirleyin ama bu ülkeler ilk başta coğrafi olarak birbirinden uzak olan ülkeler olmasın.(şahsi yorumum). Ne kadar çok dağılırsanız o kadar zorlanırsınız. Pazar ülkeleri zamanla genişletin. Sizden teklif isteyen firmaları öncelikle hazırlayacağınız teklifle etkileyin. Unutmayın ürününüzü satacak kapıyı teklifiniz açacaktır. Fuarlar da karşınıza çıkacak komisyoncular çalışmanız gerekebilir. Bu konuya açık ama dikkatli olun. Bunlar benim ilk aklıma gelen tavsiyeler. elbette ki herkesin kendine göre bir çalışma prensibi vardır. Kolay gelsin.
kurtbeyoğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Bu kullanıcı kurtbeyoğlu adlı kullanıcıya bu mesajı için teşekkür etti:
zeki yazıcı (05-10-2009)

Şu Anki Saat: 07:58
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design