Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07-10-2009, 15:38   #9 (permalink)
vdrturkiye
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: Yolcu İşlemleri ( Genelge:2009/60 -14.05.2009)

Alıntı:
gncr666´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Herkese selamlar. Öncelikle forum bir çok kişi için gerçekten çok çok faydalı olmuş, emeği geçenleri kutlarım..

Bir arkadaşım 2010 Subatında USA'ye ziyaret amaçlı gidip biraz kalıp geri gelecek. Yanında da bavulda bana bir şeyler getirebileceğini söyledi. Benim merak ettiğim ise, sadece yukardaki bir kurallarda geçen bir iki ibare.. Kafa karıştırıcı geldi bana çünkü.

1-Şimdi arkadaşımın bana getireceği ürün yada ürünler 300Avro'yu geçmek zorunda mı? Yani 1 tane ürün de olsa 2 tane ürün de olsa, ikisinin toplamda 300Avroyu mu geçecek; yoksa her biri 300Avro dan çok 1500Avro dan çok mu olmak zorunda ?

2- Diğer sorum ise; yukardaki "5- Diz üstü bilgisayar ya da PC (bir adet), aksam ve parçaları (Flash Bellek, Hard Disc Dahil)" ibaresindeki "kapsam kargaşası.."

kuralın bu kısmında, bir adet dizüstü yada normal pc (yani bunlardan bir tanesi)ni geçirebileceğim yazmış.. devamında ise aksam ve parçaları diye devam etmiş. Peki bu durumda, bir adet dizüstü bilgisayar ve bir adet de (atıyorum) ekran kartı mı alınabilir? yoksa 'artık bilgisayar aldıgımız için yanında parçasını almak' gibi bir hakkımız söz konusu değil mi. Yani kapsamlar açık değil. Kısaca hem dizüstü yada pc lerden bir tanesini, hem de başka bir parça alabilir miyiz ?

3- Bir diğeri ise; monitörler ile ilgili. Lcd monitörler de Elektronik eşya kurallarındaki "bilgisayar parçaları" ibaresine mi giriyor yoksa LCD TV klasmanında mı değerlendiriliyor ?

4- Monitörler ve pc için ekran kartları da TRT bandrolunden nasibini alıyor mu? Alıyorsa ne kadar ?

Teşekkürler şimdiden cevap için..
sayın @gncr666,

gümrük konusunda çok ayrıntılı , net ve anlaşılır sorular sormuşsunuz.
aynı hataları zamanında bende yapmıştım ve cevap alamamıştım.

şuna inanın gümrük konusunda bu kadar net sorular sorduğunuzda size de bu kadar net cevap verebilen bulmak çok zor. özellikle de bedava olarak !!!

ben sizin sorduğunuz soruların aynılarını sordum , size verilen cevaplar niteliğinde cevaplar aldım.
email , telefon ve msn ile çeşitli gümrükçü ve gümrük memuru ile konuştum, inanın yine son derece yuvarlak cevaplar aldım.
illa karşı karşıya gelip net bir biçimde , soru cevap şeklinde bu sorularınızı öğrenmeniz lazım.
hemde gümrükçülerden değil !!! gümrük muayene memurlarından öğrenmeniz lazım.
hemde en az 2-3 farklı memur ile konuşmak lazım. hemde genelde büyük şehirlerin hava alanlarında bu tip işler ile ilgilenen memurlar ile konuşmak lazım.

benim naçizane tavsiyem , bu tip forumlardan elbette bir şeyler öğrenmek faydalı.
ufacık bir bilgi bilgi bile işe yarıyor. ama sizin gibi net sorular soran ve bunları düşünülebilen birisinin illa dediğim yolu izlemesi faydalı olur.

gümrük kanununu , mevzuatları okuyorsunuz , inanın anlamak çok zor. çok farklı bir dille yazılmış. bizim gibi konunun dışındakilerin tam olarak anlaması çok zor. anladığımızı zannediyoruz ama , o kadar birbirine bağlı cümle ve mana var ki , bunlardan farklı farklı yorumlar çıkabiliyor. hangi yorumun doğru olduğunuda ancak konunun uzmanı gümrük muayene memurları cevap verebilir.

ama gümrük işlerinde genel bir kanı var, bunuda unutmayın;
memurun size olan güveni. yani iş biraz hisler ile ilgili.
oldum olası anlamadım bu işi. bir şey ya vardır ya yoktur.
ama gümrük işlerinde öyle değil.
vdrturkiye isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Şu Anki Saat: 16:16
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design