Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23-10-2009, 17:28   #115 (permalink)
omer1915
Üye

Teşekkür: 0
1 Mesajda 2 kere teşekkür edildi.
Standart Cevap: GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ SINAVINA HAZIRLIK

Aşağıdaki yazı alıntıdır,destek olacaklar özelden bana yazabilir..

Değerli Arkadaşlar,

Türkiye Cumhuriyeti tarihi ve Türkiye Halkı en basiretsiz siyasi irade ile yıllardır karşı karşıyadır. Keyfiyetin hüküm sürdüğü bu topraklarda, yurttaşların hak arama mücadeleleri ne yazık ki her defasında baskı ve yok sayma politikalarıyla savuşturulmaktadır.

Rizeli olan bakanlar başı Tayyip bey, daha önce başbakan yardımcısı yaptığı pek değerli hemşerisi Hayati abisini, şimdilerde gümrüklerden sorumlu devlet bakanı yaptı. Hayati beyde yine bir hemşerisini Gümrük müsteşarı yaptı. Muz cumhuriyeti normları devam ediyor…

Biz Tayyip beyi, yıllardır halka ettiği eziyetten biliyoruz. Hayati Yazıcı’yı en son bu ülkenin işçileri ve emekçileriyle toplu sözleşme masasında gördük. Pek mertti bu ülkenin yoksullarına!… Adalet bakanları bu ülke de hep hukuçulardan seçilir. Onları bir türlü tecelli etmeyen adaletlerinden biliyoruz, ya da adalet terazileri hep, patronlardan, zenginlerden yana işliyor. Yen müsteşarımız da hukuk kökenli, Hukukçu bürokratlara güvenimiz pek yok.

Bu hafta içerisinde, 2009 yılı içerisinde gümrük müşavirliği ve yardımcılığı sınavının açılmayacağı duyurusunu ‘devlet Bakanlığı’ makamının onayıyla duyurdular bize, yani müsteşar bey açıklamayı yaparken kendini sağlama aldı. Önümüze çıkardıkları onca engelden sonra, sınava girmenin olanca zorluklarına rağmen bir de üzerine sınavı yapmadılar. Canları sağ olsun.

Bir çok arkadaştan telefon ve e-posta aldım. ‘Ne yapabiliriz’ diye. Yasal süreci başlatıp müsteşarlığa dava açan arkadaşlarımız var. Davaları hep beraber takip edeceğiz. Bir sonuç alamasak bile içtihat oluşturması açısından önemlidir.

Bildiğiniz üzere derneğin kursu bittikten sonra, dernek eğitim salonunu yönetim kurulundan aldığımız izin doğrultusunda etüt salonu olarak kullanmaktayız. Her Pazar, saat 10:30 ila 15:30 arası yirmi arkadaş birlikte çalışıyoruz. Hepinizin katılımına açıktır.

Arkadaşlar, başından beri söylüyorum, sınav yapma yetkisi ve sınavın zorluk derecesini belirleme müsteşarlığın yetkisi dahilindedir. İstediklerinde bu sınava giren beş yüz kişiden, sadece yirmisine belge verdiklerini biliyoruz. Yani sınavın açılması demek herkesin sınavı kazanacağı anlamına gelmiyor, bilakis kazanamayacağı anlamına geliyor. Çünkü istediklerinde başarı oranını yüzde birlere düşürüyorlar. ‘Ters köşeye yatırmak istiyorlar’ dan kasıt soruları ve sınavı zorlaştırmaya çalışmalarıdır. Zaten normalde bizi zorladıkları bu sınavı baskı altında yapmaları takdirinde başımıza getireceklerini düşünmek istemiyorum.

Sınavın açılması ısrarı yerine sınava ne kadar hazır olduğumuzu sorgulamamız gerekiyor. Hazır olmadığımız bir sınava girip, zaten üç olan hakkımızı tüketmeyelim. Bu sınava girmede son hakkını kullanan arkadaşlarımız var. Kanun, yönetmelik ve bağlı mevzuatta yapılan değişiklikleri öğrenmek ve sınava hazır olmak en asli görevimiz olmalı. ‘şans, insanın önüne çıkan fırsatlara hazır olması durumudur.’ Bunu başardığımız andan itibaren sınavı yapacakları zamanın bir önemi kalmıyor. Başarısız olacağımız bir sınavı talep etmenin herhangi bir anlamı yok. Öncelik hazır olmaktır.

Samimi bir itirafta bulunayım, ben kendimi hazır hissetmiyorum sınava girmek için. Daha çok çalışmak gerek.

Son olarak, bir şirkete ortak olma meselesinde son durum şudur. ‘iki müşavirin oluşturduğu şirkete, gümrük müşavir yardımcısı ortak olabilmektedir. Bir müşavir ve müşavir yardımcısı tüzel kişilik oluşturamamaktadır.’

Hepinize iyi çalışmalar.

Sağlıcakla kalın.

Saygılarımla.
omer1915 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 21:56
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design