Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15-11-2009, 20:15   #5 (permalink)
ZAFER BULAM
Genel Yönetici
 
ZAFER BULAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2009
Nerden: İstanbul
Mesajlar: 776
Teşekkür: 1
126 Mesajda 160 kere teşekkür edildi
ZAFER BULAM - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: İhracatta ilk işim.. Genç girişimci destek bekliyor :)


Sn, Deniz Yıldız.


Yukarıda basedilen İhracat İşleminde İhracatı yapacak firmanın Oda Kaydı ve İhracatçılar Birliği kaydının olması gerektiği hususu doğrudur.

Sizin bahsettiğiniz husus; aracı olarak İhracat işlemi yapmak konusu 2 şekilde işliyor.

1) Burada birinci şekil olarak; İhracatı üzerinden yapan firma malın aktif ihracatçısı pozizyonundadır. Bu sistemde İhracatı yapacak firma ihracını yapacağı ürünü, İmalatçı firmadan faturalı olarak alır. İmalatçı firma size sattğı malın bedelini tahsil eder ve aradan çıkar. İmalatçının burada İhracat ile ilgili hiç bir sorumluluğu ,yoktur. İhracat ile ilgili işlemler ( Malın alıcısının bulunması, satış sözleşmesinin yapılması, ihracat satış fiyatlarının belirlenmesi, Nakliye, sigorta, gümrük işlemleri ve malın ihracı ile ilgili diğer tüm dış ticaret işlemleri) İhracatı yapan firmanın sorumluluğundadır.Burada, ihracat fiyatını belirleme yetkisi ihracatçıya aittir. Bu sistem kar esasına dayanır.

2) Diğer aracılı İhracat ise; Malın İhracatını üzerinden yapan aracı ihracatçı bu işlemde pasif konumdadır. Yani, malın İmalatçısı, malın dış pazar araştırması, alıcı bulunması, satış sözleşmesinin yapılması, malın Türkiyedeki lojistik, gümrük işlemleri, diğer İhracatla ilgili dış ticaret işlemleri ile, Nakliye ve sigorta gibi tüm işlem ve sorumlulukları üstlenir. Ancak, tüm işlemleri ve masrafları karşılamakla birlikte, bu ihracat işlemlerini, resmi olarak bir aracı ihracatçı üzerinden yapar.Aracı ihracatçının satış fiyatınıda belirleme yetkisi yoktur. İmalatçının alıcı ile anlaştığı fiyat üzerinden fatura keser. Mal bedeli ise, yurtdışı alıcısı tarafından aracı ihracatçı firma hesabına gelir ama, aracı ihracatçı bankasına vereceği talimatla bu bedeli imalatçının hesabına aktarır. Aracı ihracatçı bu aracılıktan doğan komisyonunu alır. Bu tip aracılık hizmeti komisyon esasına dayanır.


1.sistemde İhracatçı kendi adına ve hesabına hareket ederken, 2. sistemde ihracatçı kendi adına ancak başkasının hesabına hareket eder.

Yukarıda bahsedilen, her iki sistemdede, İhracata aracılık eden firma bu İhracatı kendi üzerinden yapılabilmesi için firmanın oda kaydının ve ihracatçılar birliği kaydının bulunması gerekir.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com
ZAFER BULAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Bu kullanıcı ZAFER BULAM adlı kullanıcıya bu mesajı için teşekkür etti:
chief (13-02-2010)
 
Şu Anki Saat: 07:05
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design