Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18-12-2009, 11:14   #2 (permalink)
ZAFER BULAM
Genel Yönetici

ZAFER BULAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Teşekkür: 1
127 Mesajda 161 kere teşekkür edildi
ZAFER BULAM - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Hindistan Tekstil İthalat

Sn, sayrin

Tekstil İthalatında İTKİB kurumunun belirlediği bir GÖZETİM uygulaması söz konusu değildir. Gözetim tamamen farklı bir uygulamadır. Tekstil İthalatının ileriye dönük kayda alınması ile ilgili olarak halihazırdaki uygulama bu ürünlerin İthalatından önce İTKİB kayıt merkezlerine kayıtettirmeleri ve bu alacakları kayıt belgelerini ürünlerin İthalatı safhasında Gümrük idarelerine ibraz etmeleri şeklindedir.

İTKİB, kayıt belgesini verirken, kayıt belgesi müracatında elektronik ortamda girilen ürünlerle ilgili GTİP Kodu, miktar, birim kıymet gibi değerleri esas alarak bir referans fiyat değerlendirmesi yapar, ve verilen değerlerin referans fiyatlara göre düşük bulunması halinde yeniden fiyat belirlemesi yapar ve buna göre kayıt belgesini verir.
Bu referans fiyat değerlendirmesi tamamen elektronik ortamda yapılır ,buna müdahale imkanı söz konusu değildir. Memurda bunu tam olarak bilemez. Yani arayıp sorsanız referan fiyat nedir diye bunu bilemez. Ancak bu güne kadar yapılan işlemlerde şahsen çok yüksek fiyatlarla karşılaşmadım. Kabul edilebilir fiyat yükseltmeleri oldu.

Diğer husus, Malın Romanya üzerinden getirilmesi;
Mal Hindistanda üretiliyor ise, Bu ürün hangi ülkeye giderse gitsin yine Hindistan menşeilidir. Menşe ülkesi değişmez. Kaldıki Kayıt Belgesi uygulamasında ülke ayrımı yoktur.

İthalat
MADDE 3 – (1) Kayda alınacak ürünlerin serbest dolaşıma girişinde gümrük beyannamelerinin tescilinde menşe ayrımı yapılmaksızın, gümrük idarelerince bu Tebliğ’in ikinci maddesinde belirtilen "Kayıt Belgesi" veya elektronik ortamdaki kaydı aranır.

Saygılarımla,
zbulam@hotmail.com
ZAFER BULAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Gösterilen 2 sayıda üye ZAFER BULAM adlı kullanıcıya bu mesajı için teşekkr etti:
GökhanK (18-12-2009)

Şu Anki Saat: 13:39
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design