Tekil Mesaj gösterimi
Alt 09-01-2010, 00:52   #1 (permalink)
WarlorD_X8
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart HongKong'a Elbise Yollamak

Iyı gunler. HongKongdaki bir arkadaşıma hediye olarak Türkiye'den bir kaç parça elbise aldım. Onları PTT kargo ile yollayacağım yarın. Fatura vs koyupta hediyenin fiyatlarını görmesini istemiyorum.
Sorum;
Giyim yollamada fatura koymak gerekli midir(şart mıdır)?

Not: 4 parça elbise toplamı 2 kg gelmiyor. Toplam tl ücreti ise 250 ytl(100$ dan fazla)- 100 dolar üstü gümrüğe takıldığını söylüyorlar forumlarda, ama yalnız sanırım bu elektronik eşyalar için gerekli. Benim yollayacağım 4 parça elbise. Benide etkiler mi bu 100$ şeysi:P

Eğer etkileyecekse, faturalarıda zaten koymak istemiyordum., benim elbiselerim bunlar, faturası yok desem kurtulabilirmiyim, yada elbiselerin üstüne, özel dikim yazarak kurtulabilir miyim? Açıkçası gümrükte faturasız şekilde duran 4 parça elbisenin tahmini fiyatını çıkartamazlar ve sorun çıkmaz gibime geliyor ama yinede sizin yorumlarınıza muhtacım.

Bu fatura olayı canımı çok sıkıyor umarım giyimde fatura zorunluluğu yoktur

İşinin ehilleri yardımcı olursa sevinirim.

Yardımcılara şimdiden tşkler!

DipNot:

Kargoyla ilgili bir anımıda sizinle paylaşmak isterim, ibret olsun.

Aras kargodan rusyaya 600 lira değerinde faturasıyla beraber bir fotoğraf makinası yolladım. 150 lira para bayıldım aras kargoya. O paket nasıl oluyorsa türkiye gümrüğüne takıldı. 30 lira türkiye gümrüğü para istedi onu aras kargo aracılığıyla yatırdıktan sonra rusyaya yolladılar kameramı. Tahmin edeceğiniz gibi rusya gümrüğüne de takıldı. Alıcının gelip alması halinde kargoyu vereceklerini söylediler. Yalnız 370 euro vergiyi vermesi dahilinde tabiki alıcı kişi o kadar para bayılmayacağı için geri istettim kameramı. Aras kargodan yurtdışı ile ilgilenen eleman abla bana geri çekmemiz için 170 euro para istiyorlar ama 2 ay beklerseniz onlar otomatik iade edecekler o parayı ödemekten kurtulursunuz dedi. Tamam dedim yapacak birşey yoktu. 2 ay sonra telefonla arayıp kargomun durumunu sorduğumda bana, 780 euro para vermeniz halinde kameranız elinizde olacak + 140 lira türkiye gümrüğüne para vermeniz halinde.

Küfür etmemek için kendimi zor tuttum. Hiçbir şekilde kendi kargomuda alamadım ve o imha edilecekmiş dedikleri kadarıyla. Allah aşkına ben şimdi ne yapayım içim yanıyor :S

İşte acemi şekilde araştırmadan iş yapınca böyle oluyor.

Bu arada rusya en çok gümrükte takılma yaşanan ülkeymiş...

Bu yüzden hong kong ismini özellikle verdim, ticaret şehri olması bakımından umarım bir sorunla karşılaşmam.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Akıllılık yapıp faturasız yollasam, sonra gümrükte takılsa daha da geri alamam,. Faturalı yollasam neredeyse 200 dolar lık mal, takılma ihtimali yüksek + alıcı kişinin fiyatını bilmesini istemiyorum.. vs vs vs
WarlorD_X8 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 14:09
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design