Tekil Mesaj gösterimi
Alt 29-01-2010, 10:55   #1 (permalink)
ffeytt
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart DHL ile Amerikadan fotoğraf makinası getirtme

Slm,

Biliyorum bu konuyla ilgili daha öncede başlıklar açılmış.Ancak benim öğrenmek istediğim başka şeyler var.

Bilginiz vardır, DHL Amerikadan Türkiye'ye gönderim yapmayan siteler veya satıcılar için Amerikada bir adres verip bizim adımıza ürünü alıyor ve daha sonra bize kargoluyor. DHL'in yeni başlatmış olduğu bir sistem. Sistemde gönderi hesaplanırken gümrük vergisi 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nın 62. maddesine göre hesaplanıyor. Bu hesapata ürünün tüm fiyatı için vergi hesaplanıyor. Ancak aynı bakanlar kurulu kararınınn 63. maddesinin 1. fıkrasında "Muafiyet değerlerinin asılması durumunda, muafiyet miktarına tekabül eden vergi düsüldükten sonra kalan kısma 62 nci maddede belirtilen tek ve maktu vergi uygulanır." ibaresi mevcut. Burdan benim anladığım ürün bedelinden 150€'luk kısım düşüldükten arta kalan kısıma vergi uygulanır. Acaba vergilendirme benim düşündüğüm gibi mi oluyor? Yoksa ürünün tüm fiyatı için mi vergilendirme yapılıyor? Bu konuda bilgi verirseniz memnun olurum.

Diğer bir husus ise, kargonun gümrüğe tıkılıp takılmaması mevzusu. Ürünü mevzuata uygun olarak vergiisini ödeyip kargolattığımı düşünürsek. Ürün geldiğinde gümrüğe takılmazsa DHL ofisinden gidip ürünü alabilirim. Ancak gümrüğe takılırsa gümrükten alabilmem için (araştırdığım kadarıyla) gümrük beyan belgesi (50TL), işlem parası (30TL) ve bir notere de vekalet vermem gerekiyormuş. İkinci olarak sizden istediğim, gümrüğe takılıp takılmama ve eğer takılırsa ürünü alma işlemleri nelerdir? detaylı bilgi verir misiniz.
ffeytt isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 05:54
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design