Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05-12-2006, 12:04   #1 (permalink)
Akif PARLATAN
ziyaretçi
 
Mesajlar: n/a
Standart CARİ AÇIK RAKAMLARI GERÇEĞİ YANSITIYOR MU?


CARİ AÇIK RAKAMLARI GERÇEĞİ YANSITIYOR MU?

Cari açık rakamları son zamanlarda sürekli gazetelerin gündeminde. Cari açığın kaynağı olarak ithalat giderlerinin yüklekliği gösterilmektedir. Dış ticaret gelir ve gideri hesaplanırken İhracatın FOB değeri İthalatın ise CIF değeri alınmaktadır. İthalatın yüksek görünmesinin en büyük nedenlerinden biri uygulanan referans fiyat uygulamaları olabilir mi?  Örnek verecek olursak Dahilde İşleme İzin Belgesi (D.İ.İ.B.) kapsamında yurt dışından metresini 50- 60 sentle aldığınız tüm ham kumaşlar beynanname üzerinde 1 ABD doları, Mamul kumaşlarda 2 ABD doları olarak belirtilmekte Yani yurt dışından 100.000 metre ham kumaşı 50.000 dolara almışsınız ama ithalat giderlerinde esas alınan beyanname üzerindeki CIF kıymette  ham kumaşsa 100.000 doları, mamul kumaşsa 200.000 ABD doları olarak yer almaktadır. Yani ülkenin gideri burda gerçekte 50.000 doları iken referans fiyat uygulanması nedeniyle 200.000 ABD doları olarak yer almaktadır. Bunun yanında gözetime tabi bazı mallardada referans fiyat uygulaması olduğundan ithalatçılar gözetim belgesi alabilmek için gerçek değerden değil referans fiyattan fatura kestirmektedirler. Tabi bunun yanında hava yolu ile gelen mallarda da CIF kıymete eklenen navlunlarda gerçekte ödeneni değil, belirlenen kitap fiyatı üzerinden yani en yükseğinden alınmakta.

Peki her yıl bukadar cari açık oluyorda biz ülke olarak bunu nasıl karşılıyoruz? Eğer bu cari açık bir şekilde kapatılmamış olsa ülke döviz krizine girer. Girmediğine göre? Daha ilginci Merkez bankası döviz rezervlerinde artış var. Bu yıl itibarıyla merkez bankası döviz rezervleri 55 milyar doların üzerinde. (Gelen yabancı sermaye ve özelleştirme gelirleride bu açıkın kapanması için yeterli değil üstelik bir çok kişi döviz sıkıntısı olmadığı için geri kalan rakam kadar yabancı sermaye girdiğini belirterek olayı kapatmakta. Cari Açık rakamlarının gerçeği yansıtıp yansıtmadığını kimse kontrol etme ihtiyacı duymamaktadır)

Son 10 yılın cari açık toplamıda 251 milyar dolar. Türkiyenin  Cumhuriyet tarihinden bu güne kadarki toplam dış borcu 193,6 milyar ABD Doları.  59 milyar ABD dolarını geçik rezervde merkez bankasında bulunmakta.  Üstelik piyasada döviz dolu.

Bir tuhaflık yok mu? Sizce “CARİ AÇIK” hesaplaması doğru mu?

Saygılarımla.
  Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 16:23
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design