Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18-02-2010, 19:15   #1 (permalink)
komet
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart YURTDIŞINDA KULLANMAK UZERE GOTURULEN CIHAZ

Merhabalar
Olayı kısaca özetlemek, gerekirse:
Gectigimiz aralık ayında Libyada is yapmak uzere yanımızda goturdugumuz arazi cihazlarına Libya havaalanında el konuldu ve ülke içine sokmamıza izin vermediler. 1 ay boyunca ugrasmamıza ragmen bu cihazları geri alamadık. En sonunda Libya Gümrüğü malları bize veremeyeceğini, İstanbulda bir adres vermemiz halinde cihazları o adrese kargo ile göndereceğini soyledi. Bunun üzerine istanbulda bir adres verdik, ancak Cihazlar İstanbul AHL gümrüğünde takıldı. Bir gumruk musaviriyle anlaştık fakat 1.5 aydır halen cozulemedi is.
Gecen hafta, en sonunda gumruk muayene memuru bir tespit yaparak tutanak tutmus.
Bu cihazlar 2 adet GPS ve 1 Adet nivo. Faturaları var Türkiyeden aldığımıza dair ve toplam bedeli 42000 TL civarı.
Memur tutanakta "faturalarda belirtilen eşyaların tespiti yapılmış olup, eşyaların geri gelen eşya kapsamında değerlendirilecek,ispat edici belge ibraz edilemediğinden dolayı, 4000 rejim kodu ile Serbest Dolaşıma girmesi mümkündür" demiş.
Bizim cahilliğimiz, daha önceden yurtdışında iş yapmadığımız için bilmiyorduk, çıkarken herhangi bir şekilde beyanda bulunmadık, bir yere kaydettirmedik. Laptop çantası gibi elimize alıp gittik. en buyuk hatamız bu...
Ancak Gumruge verdiğimiz dilekçe ile olayı ayrıntılarıyla anlatarak, oradaki firma ile olan sözleşmemizi, pasaport giriş çıkış tarihlerini, Libyada havaalanında el koydukları zaman verdikleri makbuzun ve libya gumrugu ile yapılan yazışmaların tercümelerini, cihazların faturalarını sunduk.
Bunun bizim oldugunu, daha nasıl ispatlayabiliriz bilemiyorum. 4000 rejim kodu ile ithal edebilir demis ancak. Bu cihazlar zaten ithal edilmiş, daha önceden, yani millileşmiş. Ayrıca kendi cihazlarımızı tekrar ithal etmek trajikomik geliyor bana...
Bununla birlikte, ibraz edilen faturalardaki esyaların tespiti yapılmıştır diyip kabul ediyor aynı cihaz olduğunu, ama ithal edeceksin diyor, ben bu olayı bir türlü anlayamıyorum.
Zaten seri no larıyla belli hepsi.
Bizim gumruk musaviri bir care bulamadı, ithal edelim desek o baska bir muamma...
ancak belki bu kadar kisinin oldugu ortamda bi fikir veren cıkabilir
Uzun oldu ama, baska turlu olayı anlatamazdım
Cevap verenlere simdiden tesekkurler
komet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 09:55
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design