Tekil Mesaj gösterimi
Alt 02-03-2010, 17:54   #2 (permalink)
dzhemil
Üye
 
Üyelik tarihi: Mar 2010
Yaş: 56
Mesajlar: 5
Teşekkür: 0
1 Mesajda 2 kere teşekkür edildi.
Standart Cevap: Akreditif Hakkında


Peşin Ödemeli İhracat Bu ödeme şeklinde, ithalatçı, malın yüklenmesi ya da hizmetin sağlanmasından önce ihracatçıya peşin olarak ödeme yapmakta, ihracatçı ise, bedelini tahsil ettiği malı sonradan ithalatçıya göndermektedir. Böylece ithalatçı ihracatçıya kredi sağlamış olmaktadır.


<LI class=sel>Mal Mukabili İhracat Bu ödeme şeklinde, ithalatçı satın aldığı malın bedelini, malın satış sözleşmesinde gösterilen varış yerine gelmesi ve teslim alınmasından sonra ödemektedir.İhracatçı açısından ise en riskli ödeme şeklidir.
Satıcı, mallarını bedelini tahsil etmeden elinden çıkardığı için, alıcının mal bedelini ödememesi ya da ödeyememesi riski ile karşı karşıyadır. Böyle bir riskin varlığı halinde, mal bedelinin ödenmesinin bir banka garantisine bağlanması mümkündür.


Vesaik Mukabili İhracat Vesaik mukabili ödeme şekli ile yapılan mal satışlarında, ithalatçı, belgelerin kabulü veya ödemesini gerçekleştirmeden malların mülkiyetini elde edememektedir. İhracatçı ise, mal bedelinin ödenip ödenmeyeceğinden emin olmadan mallarını göndermekte ancak mal bedeli ödenmeden malların mülkiyetini temsil eden belgelerin ithalatçıya teslim edilmeyeceğini bilmektedir.


<LI class=sel>İhracat Akreditifi
dzhemil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 07:05
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design