Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17-03-2010, 01:13   #5 (permalink)
ZAFER BULAM
Genel Yönetici
 
ZAFER BULAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2009
Nerden: İstanbul
Mesajlar: 777
Teşekkür: 1
127 Mesajda 161 kere teşekkür edildi
ZAFER BULAM - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: ithalat öncesi numune isteme.


1.a "ilgili gümrüklere tek vergi no sunun bildirimi" denmiş eski bir mesajda. biz istanbul asya yakasındayız. bizim için ilgili gümrük hangisidir, neye göre belirlenir?
Tek vergi numarası bildirimi diye birşey yoktur. 2. maddede yazılan belgelerle firmanız gümrük sistemine kayıt edilir ve tüm gümrüklerde işlem yapma durumunuz oluşur. Her gümrüğe ayrı ayrı kayıt yapılmaz.

Gümrük konusunda, İthal edeceğiniz üründe herhangi bir İhtisas Gümrük Uygulaması yok ise, herhangi bir gümrükten İthal edilir. Bu nedenle getirilecek olan Numunenin , sarf malzemelerinin ve Makinanın ne olduğu tam olarak bilinmelidir.

2.gümrük idarelerine verilen evraklar
a.vekaletname (çalışılacak gümrük müşavirliğine verilecek vekaletname).
b.ticaret sicil gazetesi ilanı
c ticaret odası faaliyet belgesi
d.imza sirküleri.
e- Vergi mükellefiyet yazısı
f- İmzaya yetkili şahsın nüfus cüzdan sureti
g) Mali Müşavire ait vergi mükellefiyet yazısı

2 maddesindekilerde anlaşılmayan birşey yok.
SORULAR
1-anladığım kadarıyla 2.a vekaletname maddesi hariç diğerlerinin gümrüğe önceden verilmiş olması gerekiyor.öyle mi?
Vekaletname de dahil olmak üzere tüm evrakların ithalattan önce verilmesi gerekiyor

2-bu yazdıkalarımda bir eksik ya da yanlış var mıdır.
3-numune getirirken de aynen normal mal getiriyormuş gibi bu belgelerin gümrüğe önceden verilmesi şart mıdır.(belki numuneleri beğenmeyip ithalattan şimdilik vazgeçeceğiz)
Numune de olsa, gümrük işlemi yapılacağından firmanız gümrüğe kaydı gerekir. O nedenle bu evrakların verilmesi gerekiyor.

4-Anladığım kadarıyla asıl mal getirteceğimiz zaman önceden gtip kodunu karşı firmadan öğrenmeliyiz. numune getirtme aşamasında da gtip kodunu öğrenmeli ve mail üzerinden bir proforma fatura istemeli miyiz. mesajınızda numuneleri faturalı olarak bize göndermelerini yazmışsınız. herhalde faturada "sample" ibaresini ve ayrıca ücretsiz göndereceklerse bedelsiz olduğunu yazmaları gerekiyor?
Numune de olsa, Ticari İthalatta olsa, karşı firmadan GTİP isteyebilirsiniz. Ancak bu ürünlerle ilgili detay bilgilerin Müşavire verilerek GTİP ve mevzuat tespitinin İthalattan önce Gümrük Müşavirince yapılması daha sağlıklı olacaktır.
Numuneler bedellide olsa bedelsizde olsa, ürüne ilişkin; ürün adı, mktarı, kıymetinin yazılması gerekir. Bedelsizde de ürün kıymeti belirtilmeli ayrıca Free Of Charge ibaresi olmaldır. Yani bedelsizde de kıymet yazılmaldır. Çünkü bedelli veya bedelsiz ürünlerde vergi her halükarda ödenir.
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com
ZAFER BULAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 




Şu Anki Saat: 08:01
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design