Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19-05-2010, 13:24   #1 (permalink)
the_musiciann
Üye

Teşekkür: 0
1 Mesajda 1 kere teşekkür edildi
Standart L/C - çok acil !!!

Herkese merhaba...

Sorum çok acil...

İngiltere'den adımıza bir L/C açılacak. Henüz açtırma talimatı gönderilmedi. Açtırma talimatı üzerinde çeşitli değişiklikler yaptıktan sonra kendilerine göndericez ve açıldıktan sonra bir de draft görüp ona göre onay vericez. fakat aklıma takılanlar var.

- Malları EXW olarak satıyoruz ama bizden ATR istiyorlar. Gümrüklemeyi biz yapmamamıza rağmen ATR ibraz edebilir miyiz bankaya? Onlara ATR'yi çıkarttırmayı düşünüyorum zira ibraz etme şansımızın olduğunu sanmıyorum. Bu nedenle rezerv de yemek istemiyorum.

- Malları EXW sattığımızı söylemiştim. Akreditifte parsiyel yükleme olacak ve yükleme tarihlerini kaçırmamız durumunda %15'lik bir tutarı ceza olarak kesecekler. Malları EXW sattığımız için CMR almamız mümkün değil sanıyorum. Ama bunun yerine nakliyeciden malları o gün yüklediğime dair nasıl bir kağıt alabilirim? Ayrıca L/C'de yükleme tarihini belli eden herhangi bir belge istememişler. Bu durumda biz belge ibraz edersek rezerv yer miyiz? (sanıyorum yeriz ama emin değilim) ayrıca belge istemedikleri halde yükleme tarihini aşmamız halinde bize nasıl ceza kesebilecekler? Zira bunu ispatlayan herhangi bir belge talep etmiyorlar. Ayrıca ibrazı söz konusu herhangi bir belge olmadığı için, malı ne zaman yüklersek yükleyelim bu anlamda rezerv yememiz imkansız değil mi?

Bu konulardaki yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi yazarsanız sevinirim.

Şimdiden herkese teşekkürler...
the_musiciann isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 19:57
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design