Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13-06-2010, 17:01   #9 (permalink)
bozdem
Üye

Teşekkür: 0
1 Mesajda 1 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: 441210000000 Gözetim Uygulamaları

Gözetim kararı başvuru üzerine alınabileceği gibi DTM tarafından başvuru olmaksızın kendiliğinden de alınabilir. Gözetim uygulamasındaki temel amaç bir malın ithalatının yerli üreticilere zarar verecek veya zarar tehdidi yaratacak miktar ve/veya şartlarda artması halinde, ithalatın izlenebilmesidir. Belirli bir süre izlendikten sonra şartlara göre başka korunma önlemlerine geçilebilmektedir. (ek mali yükümlülük, tarife kotaları vs.) Eğer gözetim tebliğinde belirlenen referans kıymetin altında kalıyorsa gözetim belgesi almanız gerekir alamamanız halinde eşyanın ithaline izin verilmemesi gerekiyor. Ama uygulamada kendi talebiniz ile gözetim farkını kapatmak için ek beyanda bulundu iseniz ( gözetim vergisinden kastettiğiniz bu sanırım) buna ilişkin yapacak bir şey yok ancak gümrük idaresi tarafından ek tahakkuk çıkarılmış ise bu durumda yargı yoluna başvurabilirsiniz. Çünkü bu konuda yapılmış ek tahakkuklara ilişkin Danıştayın mükellef lehine verdiği mahkeme kararları mevcuttur.
bozdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 01:23
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design