Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21-06-2010, 10:24   #5 (permalink)
ZAFER BULAM
Genel Yönetici

ZAFER BULAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Teşekkür: 1
127 Mesajda 161 kere teşekkür edildi
ZAFER BULAM - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Almanyadan posta yoluyla yapılan ithalatta ATR belgesi

Sn, goscho

Öncelikle şunu belirtmek isterim. Bir eşyanın Serbet Dolaşımda olması ile Menşe ülkesi farklı konulardır. Yani eşya, AB de üretilip Serbest Dolaşım hakkı kazanmış olabileceği gibi, bu eşya AB dışında bir ülkeden İthal yoluyla Serbest Dolaşıma girmiş olabilir.
2. belirttiğimde, yani eşya AB dışında bir ülkeden İthal yoluyla Serbest Dolaşıma girdiğinde, eşya Serbest Dolaşım hakkı kazanmış olur ancak, bu şekilde eşyanın Serbest Dolaşım hakkı kazanması, eşyanın menşe ülkesini değiştirmez.

İlk mesajımızda belirttiğimiz A.TR ile ilgili husus, eşyanın Serbest Dolaşımı ile ilgilidir.
Bir eşyada belirli menşe ülkelerine Gözetim gibi ek önlemler var ise ( Örk; Çin menşeli ) , bu eşyanın
AB de Serbest Dolaşımda olarak gelmesi, bu eşyaya Gözetim uygulanmayacağı anlamına gelmez.
Sizin bu eşyanın AB menşeli olduğunu yada, gözetim uygulanan ülkeden başka bir ülke menşeli olduğunu, gümrük idaresinin istemesi halinde ispat etme yükümlülüğünüz vardır. Çünkü sizin eşyanızın kıymeti düşük ama eşyanız ticari mahiyette eşyadır.

Satıcı firma bu eşyayı Posta ile gönderdiği için A.TR düzenleyemez ama Menşe Belgesi ( Certificate of Origine) düzenleyebilir. En sağlıklısı budur.
Yada, eşyanın faturasına menşe ülkesini beyan edebilir. Buda sanırım gümrük açısından bir ölçüde kabul edilebilir.

Saygılarımla,
zbulam@hotmail.com
ZAFER BULAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Bu kullanıcı ZAFER BULAM adlı kullanıcıya bu mesajı için teşekkür etti:
goscho (13-07-2010)

Şu Anki Saat: 22:14
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design