Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01-08-2010, 11:26   #3 (permalink)
turkoloko
Üye

Teşekkür: 1
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: çocuk güneş gözlüğü ithalatında gözlük üzerinde CE işareti olması şartı

CE işareti hakkında genel bilgi için teşekkür ederim. Dün ŞOK mağazalarında satılan 4 TL -10 TL arası Çin menşeili gözlükleri inceledim. İthalatçı firma her gözlüğe minik bir katlanır kart eklemiş. Bilgi kartı nitliğindeki bu kartta marka, Barkod, Üretici ve İthalatçı firma bilgisi, gözlük camının Category 3 olduğunu ve EN1836:2005/A1:2007 standardına uygunluğunu belirten yazı, garanti sertifikası ve CE işarreti eklenmiş. Şimdi bu gözlükleri incelediğimde, üzerlerine CE işaretini koyacak uygun bir yer pek yok gibi. Sonuçta cem_edib arkadaşımın yazısında CE işaretinin asgari 5mm olması gerektiği yazıyor. Bu durumda gözlüğün en uygun yeri olan sap kısmına bu işareti koyamak iyice zor gibi görünüyor. Fakat Kaliteli bir Ray Ban gözlük sapına baktığımda neredeyse 1,5mm lik bir yüzeye CE yi basmışlar! İşte burada ben tıkanıyorum. Eğer asgari 5mm ebatında olmalıdır diye bir tanımlama var ise neden Ray Ban ısrarla CE yi gözlük sapına yerleştiriyor? ŞOK mağazalarında gördüğüm gözlükleri getiren firmanın illegal bir yol izlediğini sanmıyorum. Sonuçta bende gölüklerimi ithal edip, kutusu içine bu açıklayıcı kartondan koysam sorun yaşarmıyım DTS'de? bu konuda hala tereddütteyim. Yada bir sorun yaşarsam yetkili memurun karşısına çıkıp "bakın şu şu şartlar ve tanımlara göre ben yanlış birşey yapmıyorum" diyebilileceğim bir dayanağım olurmu? Getirteceğim gözlüklerin bir kısmı neopran bantlı, yani sapı yok. dolayısı ile bu bant kısmında yeterince yer olacak. Ama bazı modeller desenli oldğu için desen üzerine CE'yi basmak pek mantıklı olmayacak. Sonuç olarak bu CE işareti muhakkak çocuk güneş gözlüklerinin üzerinde olmak zorunda mı? Zorundaysa ŞOK mağazalarındaki ürünler nasıl ithal edildi ve raflarda? Yardımlarınızı rica ediyorum.
turkoloko isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 10:04
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design