Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13-08-2010, 05:36   #67 (permalink)
oversea
Üye

Teşekkür: 3
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: RE: Gümrüklerde ne Müşavir nede Yardımcısı var .İşlemler yetkisiz kişilerce yapılıyor.

Alıntı:
irfanycs´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Değerli arkadaşlarım,Öncelikle üye Asiyan'ın iş ile ilgili yaşadıkları sıkıntılar konusunda tecrübelerimi aktarmak isterim.Gümrük camiasında eski ilkel topluluklarda bulunan KAST sistemi vardır. Bunu mesleğe giren herkez farkeder. Ama çözemeyebilir.Bu mesleğe onceden başlayıp tecrübe sahibi olan kişiler aralarında bir gizli mutabakat kurarlar.Yeni gelenlere işi sakın ögretmeyelim.Bunun ayagını kaydıralım diye.Hatta yeni başlayan biri eger bunalır işten cıkarsa işten çıkışına sebep olana övgüler yagdırırlar.Yeni başlayan biri ilk 6 ay cok aşagılık muamelelere tabi tutulur. 6 ay sonra pesetmezse baskılar durur 1 yılı aşarsa artık kabullenilir. daha sonra bu şahısıda örgütleyip yeni gelene tavır almaya teşvik edilir.Bu durumda kişi Kast sisteminde sınıf değiştirmiş olur.Bu sistemin realitesi de şudur:Birincisi ,eski personel İşyerinde müşterilerle diyaloğu ve iş bilirliği sebebiyle bir otorite kazanmıstır.Patronun her talimatını dirençsiz uygulamaz. İkincisi yıllanmış olduğundan Tazminatı artmış bir şekilde kendi isteğiyle işten cıkması ve tazminatsız gönderilmesi gerekir.Ayrıca yeni gelen personel onun üçte bir fiyatına çalışır.Diğer bir sebep eski personel eğitimsiz ve yetkisiz olabiliyor.Gümrüklerde sorun yaşamamak için birkaç yetkili kişi bulundurmak ve acil işlerde sorun yaşamamak için bu elemanları yetkili ile ikame isteği vardır.Bütün bu sebeplerle eski personel bir kaygıya kapılır ,ben yetkili ve eğitimli birine bütün bildiklerimi öğretirsem benim hiçbir üstünlüğüm,tercih edilebilirliğim kalmaz yeni personel benim işimi alır benide kapıya koyarlar.Eski personel bu işte iyide kazanıyor.Bütün bunlardan dolayı yeni personele bıktırma ,bezdirme siyaseti uygulanır.Bu işin Merkez kısmı birde gümrük tarafı var.Gümrükte de Memurlara dağıtılmak üzere Gümrük şirketleri o sirketin gümrükte kurduğu gurubun şefine Rüşvet parası gönderir, bunun şirkette adı ''Dosya Masrafı ,Gümrükte adı MANİFESTO'' dur. Genelde şefler yetkisizdir.Şef gümrüğe dağıttığı ve dağıttığını söylediği rüşvetlerin bir kısmını kendine alır birkısmınıda yanındaki personele dagıtır.Öyleki bu dagıtılan para maaslarının bazen 5 katı our.İşte bu rant çeşmesinin başındaki adam bu rantı kaptırmak istemez.Helede yetkili biri yeni gelmişse bunun şef olabileceği ihtimaliyle mücadele eder.Memurlar açısından yeni gelen kişi ise güvenilmez ve riskli kişidir.Yeni kişiyi tanımadıklarından bundan şüphelenirler.Acaba Basın mıdır.Polis midir. Teftişmi dir.İşte ilk karşılaşmada ya çok resmi davranırlar yada sizi çözerlerse ilk defa geldiğinizden işinizi halledip rüşvet vermeden kaçacağınız ve birdaha gelmeyeceginiz ön yargısı ile çok aşağılık davranırlar. Bu durumda bazı mesajları sizden alırlarsa normale dönerler.Örn:Memura kesinlikle beyfendi,Hanfendi,Memur bey,Memure Hanım derseniz ters teper işiniz hallolmaz.Karneniz varsa bunu ilk etapta saklamalısınız.Memur karneyi görürse bunun yetkisi var ona güvenip rüşvet vermeden gider diye kötü davranıyor. Size zaten memur ilk gördüğünde kıllık için karnen varmı diye sorunca varabi derseniz daha iyi iletişim kurulur .Birde gümrüğe ,tanınmıyorsanız sakın kıravatlı veya resmi gitmemelisiniz ,Memurlar size kıl tüy bütün resmi presedürü uygular bir günde çekeceğiniz malı üç günde çekersiniz.Mesajlar şöyle. Meraba abi,(Erkek iş takipçileri kendi organlarını karıştırır),Abi bu malda bişey yok,emsal beyannamede var.Beni gönder gidiyim..Bu arada sürekli etrafı gözetleyip elinizi cebinize sokup çıkarırsanız,bir köşeye gidip paraları tesniflerseniz. Memur sizin rüşvet vereceginize kanaat getirir.Bu durumda işiniz jet gibi hallolur. Çunki bilinmeyeni gönderip rahat olmak isterler.İşte arkadaşım sizin Etik değerler,Eğitim,Yetki dediğiniz olayın gümrükte nekadar muteber oldugunu anlayabilirsiniz.At hırsızı kılıklı adamlar,Serhoş iş takipçileri ,Sabıkalı piskopatlar vs.kişileri memurlar ayakta karşılar önünü ilikler çünki verilen standart manifestonun 10 katını verirler ama sizi aşagılar dışarı kovarlar.Siz yetkiliyim,Evraklarımda tam hizmet bekliyorum dersiniz sizi hor gorür ve haketmediğiniz muamemelerle karşılarlar.Verdiğim bilgilerin faydalı olması dileklerimle...

Bunları birebir yıllarca yaşamış bir meslek sevdalısı olarak isyan etmek istiyorum..ithalat ihracat bölümü mezunuyum daha sonra işletme lisansımı tamamladım ve şevkle bütün olumsuzlukların karşısında durarak mesleğe başladım..tam 4 yıl çoğunluğu istanbul gümrüklerinde bir çok gümrük sahasında çalışmış olmama rağmen işsiz kalmam,bir müddet sigortasız çalışmak zorunda kalmam, ve en önemlisi neden kanunda yer aldığını bilmediğim sene başı itibari ile staj bitirme kuralına müteakip bu sene sınav açılsa da giremeyeceğim ve hala karnem yok..son çalıştığım şirketin el değiştirmesi sonucu oluşan yeni kadro ve yukarıda arkadaşımın bahsettiği gibi bi nevi kast sistemi sebebiyle işsiz kaldım..bütün gençliğimi eğitimimi kişisel biriklerimi bir kenara bırakarak mesleğimi bırakmayı düşünüyorum..çünkü hiçbir ilerleme hali yok meslek adına hiçbir iyileştirme söz konusu değil, beklemenin faydasız olduğu kanısındayım..

bir zamanlar benimde taşıdığım aynı hevesi ve şevk i taşıyan arkadaşlara bu mesleğe başlamak için iki kez düşünün derim..amacım kimseyi uyarmak ya da hevesini kırmak değil benim gibi olan bir çok arkadaşın varlığını da biliyorum..

söylenecek o kadar çok şey var ki..hakkımı helal etmiyorum kimseye..
oversea isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 22:31
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design