Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17-08-2010, 14:19   #5 (permalink)
kingofskateop
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: Gitar getirteceğim. Birkaç sorum var.

Alıntı:
Nukro´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhabalar, öncelikle vakit ayıran herkese çok teşekkürler.

Ben amerikada yaşayan bir tanıdğım vasıtasıyla gitar getirteceğim. Kendisi oradaki mesleği gereğince bana oldukça ucuza gitar gönderebilecek. Faturasıyla beraber yollama şansıda olacak. Sorularıma gelince...

1. Gitar için gümrük verisi %10 diye forumunuzdan bilgi edindim doğruluğunu tescillemek için tekrar soruyorum. Ordiyo, damga, pul vs. gibi başka ödemeler yapmam gerekecek mi? Ne gibi durumlarda gerekir. Eğer gerekecekse ne kadar masraf yaratacak?

2. Gümrükte faturası 300 dolar olan ürünün daha pahalı olduğunun iddia edilmesi gibi bir sorun yaşayabilir miyim?Yaşarsam n'olur?

3. Eğer ben farklı zamanlarda gitar almaya devam edersem gümrükte sorun çıkma ihtimali var mı? Yani yaşadışı ticaret yaptığımın düşünülüp sen neden bu kadar çok gitar alıyorsun gibi bir sorun çıkma durumu var mıdır?

Çok çok teşekkür ederim yardımcı olacak herkese.
1. Yeni kanunlara göre gümrük vergisi %20'dir. Onu ödersin, bir de cüzi bir damga parası vardı hatırlarsam.

2. Eğer faturada 300 gözükürse kimse iddia edemez. Ama fatura fiyatında oynama yaptırdıysan gitarın esas fiyatının faturasını sakın gösterme. Sadece oynanmışı götür (Yani "billing price"). Bir iki laf yaparsın bu dandik gitar falan diye. Yoksa soruşturmazlar merak etme. Arkadaşım $900'lık USA Fender Tele'sini Ebay'deki satıcı ile anlaşıp $500 gibi gösterdi. Gümrüktekiler kıllandı biraz, ama biz epey bi laf yaptık ve yırttık. Yani iki dakka google'dan araştırsaydı yanmıştık, fakat Türkiye'de bu işler ciddi değil, adamlar uğraşmıyor bile.

3. Aynı anda hepsini getirmediğin sürece hiç bir sorun olmaz. İstediğin gibi getir, istersen her gün bir tane getir sorun olmaz.

Umarım aydınlatabilmişimdir.
kingofskateop isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 09:36
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design