Tekil Mesaj gösterimi
Alt 26-08-2010, 00:15   #1 (permalink)
turkogluturk
Üye

Teşekkür: 0
1 Mesajda 1 kere teşekkür edildi
Question Almanya'dan kesin dönüş! Lütfen yardim :(

Merhaba arkadaşlar...

Forumda gerekli araştırmayı yaptım ancak benimkine benzer bir konu ile karşılaşamadım.

7 senedir Almanyada yaşıyorum. TC vatandaşıyım. Evliyim ve eşim Alman.
Ben Almanyadan kesin dönüş yapmak istiyorum ve eşimle birlikte Türkiye ye yerleşicez inşallah... (dikkat: esim Türk asilli degil yani öz almandir)

1. Eşimin Alman Vatandaşı olması kesin dönüs icin bir engelmidir( Alman oldugu icin diyelimki 5 sene sonra almanyaya dönesimiz gelebilir ve bunun ileride bize ne gibi zorluklari olur)

2. Kesin dönüs icin kimlere, nerelere nasil basvuruda bulunulmalidir?

3. Esim Alman vatandasi oldugu icin ona sürekli TC de oturma ve calisma hakkini kolaylikla alabilirmiyiz?

4. Kesin dönüs sirasinda tüm ev esyalirimiz, (elektronik tv vs.. vede arabamizi getirmek istiyoruz) bunlar hakkinda gümrükle ilgili konular buldum ama bizim durum biraz karisik... araba esimin veya benim üstüme olmasi ne farkeder? yani ikimizinde arabasi var birini burda satip digerini TR ye getirmek istiyoruz)

5. Kesin dönüs dolayisiyla kendi ödedigim Primleri alirsam (10bin euro civarinda) ileride birgün almanyaya dönmeye kalkarsak? yada esim alman vatandasi oldugu icin istedigimiz herhangi bir AB ülkesine tasinma hakkimizda bulunmakta... bi zorlukla karsilasirmiyiz?

6. diyelimki hic bir sorun cikmadi ve primlerimi aldim... (bu iki sene meselesi nedir?) burda 6 ayi askin süredir issizim vede calismayacagimda... evimizin satilmasini bekliyoruz, satilinca dönücez) yani dönüsten itibarenmi 2 yil sigortali calismamam gerekiyor yoksa buradaki issiz gecirdigim zamanlarda bu 2 sene calismama süresine dahilmidir?

Cevap verebilecek arkadaslara simdiden cok tesekkürler... Ayrica bu Kesin dönüs islemlerini bizim yerimize yürütebilecek bir takip büro hizmeti Almanyada varmidir?

Herkeze selamlar vede yurda dönmeyi Allah herkeze nasip etsin!
turkogluturk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 21:34
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design