Tekil Mesaj gösterimi
Alt 26-08-2010, 12:05   #1 (permalink)
rising_sun
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Exclamation Proforma fatura ve dolandırıcılık

Arkadaşlar firmamıza Alibaba.com'dan ulaşan Benin'de olduğunu iddia eden bir adamla neredeyse 2 haftadır yazışıyoruz. Neyse neticede şimdi benden proforma fatura istedi, ben de hazırlayıp yolladım.Proformadaki şartları, bir dolandırıcılık durumuna karşı ücreti elime geçmeden ürünlerin hazırlanmaya başlanmayacağını yazdım. Adamın parayı çek olarak gönderme isteğini kabul ettim fakat dediğim gibi bunu bankanın nakite çevirmesi için gerekli süre ne olursa olsun bunun önemi olmadığını,çekin nakite dönüştükten sonra üretim sürecinin başlayacağını belirttim. Yalnız benim burada sormak istediğim şunlar;

1-Bu adam yurtdışına banka transferinin ülkesinde zor olduğunu iddia ederek çek vermek istedi.Hatta çek paraya dönüşmeden işlemler başlamaz koşulumu da kendisi istedi.Yani iyi niyetli gibi duruyor şu pozisyonda.

2-Proformada dolar hesabım için banka transfer bilgilerim olan IBAN bilgilerim yazılı. Şirket bilgilerim yazılı. Bu adam dünden beri cevap yazmıyor ve çeşitli dolandırılma hikayeleri duydum, ağırlıklı olanı banka transferi için 1500-2000 dolar ücret talep edenler..Eğer böyle olursa problem yok, basitçe para yollamayarak konuyu kapatabilirim. Şimdi sormak istediğim şu; Proforma faturadaki bu bilgilerle başıma birşey gelebilir mi? Banka hesabıma ulaşıp para transferi yapabilir mi? Veya sahte çek düzenleyebilir mi gibi ciddi sorunlar..

Bilgisi olan varsa çok sevinirim, mesela dolar hesabını kapatıp tekrar başka hesap açmak gibi çözümler gibi, benim aklıma bu geldi ilk olarak.
rising_sun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 17:49
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design