Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21-12-2010, 02:28   #1 (permalink)
hollister
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Question Amerika'dan Tekstil Siparişi

Merhabalar,

Amerika'daki bir tekstil firmasından 417$ (ürün bedeli) + 75$ (kargo), toplamda 492$ lık giysi siparişi verdim. Siparişimde toplamda 11 adet ürün var. Daha detaylı bilgi alabilmek için, kargo içeriğini de belirteyim: 2 adet polo yaka, 2 adet kargo pantolon, 2 adet esofman altı, 3 adet kapsonlu, 1'er adet de kısa ve uzun kollu üst. Şimdi cevabını merak ettiğim sorular şunlar:

1- Öncelikle gümrük işinin şansa ve memurlara çok bağlı bir olay olduğunu biliyorum. Normal şartlar altında bu kargo gümrüğe takılırsa (ki bildiğim kadarıyla 150€ yu geçtiği için takılması gerekiyor), yasal olarak ödemem gereken ücret nedir? Bu ücret 417$ üzerinden mi, yoksa 492$ üzerinden mi hesaplanır?

2- Forumda konu açmadan önce, cevabı var mıdır diye dolaşırken şöyle bir bilgiye rastladım: Aynı eşyadan 3 veya daha fazla adet alınmışsa, bu ticaret bilmemne (kusra bakmayın şimdi kavramın ne olduğunu hatırlayamadım) kapsamına girer. Benim kargom da bu kapsama giriyor mu? Giriyorsa ne yapmam gerekir, mal gümrükte bu nedenle takılırsa çıkartma ihtimalim var mıdır?

[Edit] 3- Bayağı araştırdım ve araştırmalarım sonucunda oluşan kanaatime göre bu kargo %99 ihtimalle gümrüğe takılacak. Yine araştırmalarıma göre Fedex firması, gümrüğe takılan kargolarla ilgili yaklaşık olarak şu ücretleri talep ediyormuş:

35 TL => Damga Vergisi
100 TL => Ardiye - Depo
150 TL => Konşimento (Ordino)
150 TL => Bu kargo için yaklaşık gümrük vergisi (%18)

Bu rakamlar doğruysa eğer, bu nasıl bi dolandırıcılıktır böyle? PTT ile geliyo olsa, en kötü ihtimalle %20 gümrük vergisi ödeyip sahip olacağım mallar, Fedex ile geliyor diye min. 450 TL'lik bir maliyet çıkıyor. Yurtdışından mal almanın devlete olan maliyeti yüzünden, devlet zararını %20 lik vergi ile tazmin etsin, hiçbir sözüm yok, eyvallah. Yurtdışından alışveriş yapmayı bir lüks olarak görsün, vergisini alsın ona da eyvallah. Ama yukardaki rakamların, hele de gümrüğe takılan kargoyu alabilmek adına yapılacak olan işlemlerin başlaması için yatırılması gereken 150 TL'lik ordino ücreti, tam bir soygun. Kimi diyor ki, bu ücret yasal dayanaktan yoksundur. Bu bedelin alındığına ilişkin fiş kesilmez ve vergi kaçırılır. Savcılığa suç duyurusunda bulunun diyenler de var. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz acaba?

NOT: Kargo Fedex ile geliyor, ağırlığı ise 9.1 kilo. Yardımcı olabilecek arkadaşlara çok minnettar olurum. Kargo inşallah ulaştıktan sonra başıma gelen ya da gelmeyen hususları, gelişmeleri buradan aktarırım. Şimdiden çok teşekkürler, kolay gelsin...
hollister isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 11:49
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design