Tekil Mesaj gösterimi
Alt 08-01-2011, 16:55   #24 (permalink)
omnia
Üye

Teşekkür: 0
6 Mesajda 12 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: iherb.com ile ilgili yeni başlayan bir sorun üzerine

hayır benim anlamadığım madem bir yasak/mevzuat var gümrükte bununla ilgili;

her zaman olmalıydı. Neden olmadı? bahane hazır: gözden kaçtı şimdiye kadar. (evet binlerce ürün gözden kaçtı)

Peki noldu da her nedense şimdi gözden kaçmıyor? """"İnsan sağlığı""""" için denetimler yeni mi başladı? Yoksa birileri bu yoğun ilgiden rahatsızlık duyup girişimler mi başlattı? insan şüphelenmeden edemiyor.

Ayrıca, bir arkadaşım/tanıdığım yanında paketiyle ve faturası da varsa, supplementi yurtdışından rahatlıkla getiriyorsa, neden ben sipariş verip te kargoyla alamıyorum? Arkadaşın getirdiği de orijinal olmayabilir; bakanlık onayı da yoktur..

Hani orijinal değildir, onayı yoktur mantığıyla gümrükte engellenir mantığı nerede kaldı şimdi?

21 nolu yukardıdaki mesajımda şu ibare çok önemli:

Alıntı:
Yani vitaminler için izin alınması gerektiği söylenilebilir. Ancak burda şu soru geliyor insanın aklına. Bu izinler İTHALAT ve İHRACAT yapan, yani bu işi TİCARET amaçlı yapan firmalarla mı alakalı yoksa KİŞİSEL kullanım amaçlı getirtilen ürünleri de kapsıyor mu? Bu ayrımla ilgili hiçbir madde yok. Gümrük mevzuatında 100-150 euro limitiyle kişisel kullanım amaçlı ithalat serbest ve bu maddede ticari-kişisel kullanım ayrımı yapılmadığı için bir karmaşa var diye düşünüyorum.

Diğer bir sorun da şu ki, demir00'ın yazdığının aksine, Dış Ticarette Standardizasyon Tebliğinde, yani ikinci verdiğim linkte, Protein Tozları veya sporcu gıdalarına dair hiçbir madde yok. Vitaminlerle ilgili not ise sadece İLAÇ HAMMADDELERİ adı altında not düşülmüş tebliğde. Yani multivitaminlerle ilgili hiçbir madde yok. Sporcu gıdalarının bu kurallar kapsamına girdikleri de şüpheli. (Listelenen gıda maddelerini gumrukmevzuat.com gibi bir siteden bu tebliği açıp inceleyebilirsiniz)

Kısacası bu tebliğ ve kurallarla bireysel amaçlı mal getirtme yönetmeliği kafa karıştırıyor, net değiller. Sporcu gıdalarına dair bir madde veya düzenleme göremiyorum. Benim görüşüm istenilen izinler ve bu tebliğler TİCARET AMAÇLI İTHALAT yapan firmaları bağlıyor, bizi değil.
omnia isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 13:46
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design