Tekil Mesaj gösterimi
Alt 25-03-2008, 05:28   #1 (permalink)
musti
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’den Araba ve Eşya Getirme

Merhaba arkadaşlar. 3 yıla yakın bir süredir Birleşik Arap Emirlikleri(BAE)’deyim. 2009’un sonunda TR ye kesin dönüş yapmayı düşünüyorum. Beraberimde, önümüzdeki günlerde satın almayı düşündüğüm 2006 BMW 5.20i (1995 motor) ya da 2007 Mercedes E200 Kompressor (1796 motor) model arabalardan birisini götürmek istiyorum.

Gümrükte ödenecek vergiler, etc. konusunda, internette (hem bu forumda hem de başka sayfalarda) bir süredir araştırma yapıyorum. Ancak, yine de, bazı konuları anlamış değilim. Tam anlamadan, arabayı da satın alamıyorum. Aşağıdaki sorularıma cevap yazabilirseniz çok sevinirim.

1) Uzunca bir düredir TR dışında olduğum için, takip edemedim. Bildiğiniz kadarıyla, şu an yürürlükte olan, yurtdışından beraberimizde getirebileceğimiz arabalara konu olan amortisman ya da KDV/OTV oranlarında değişiklik (artış) olabilir mi? Ya da yurtdisindan araba ithali serbest birakalabilir mi? (Bir ara, 2005 de böyle birşey gündeme gelmişti sanıyorum, ama serbest bırakılmadı).

2) Şu an yürürlükte olan (amortisman ve ÖTV/KDV) rakamlarının değişmeyeceğini varsayalım. Amortisman indirimine teşkil edecek değer, arabanın model yılındaki “sıfır ” (0) değeri oluyor. Ancak, bu “sıfır” değer,

• arabanın BAE’deki sıfır değeri mi (burada vergi yok),
• Almanyada ki vergi öncesi “sıfır” değeri mi (bir arkadaş bu forumda, Gümrük idaresindeki katalog fiyatlarına bakılır ve bu kataologlar genelde Almanya dan getirtilir demis. Buna dayanarak, Almanya diyorum); yoksa

• TRdeki “sıfır” değerimi?
• Eğer TRdeki sıfır değeri ise, TRdeki satış değerimi yoksa, satış değerinden KDV ve ÖTV düşüldükten sonraki “sıfır” değeri mi?

3) Gümrük Bakanlığının sayfasında (ve bu forumda da belirtilmiş), Navlun ve Sigorta hesabında, arabanın ağırlığı, menşesi, ve nereden geldiği göz önüne alınmış ve aşağıdaki 3 gruba yer verilmis.

AB ve EFTA Üyesi Ülkelerden Gelen Otolar İçin
ABD ve Uzakdoğu Ülkelerinden Doğrudan Gelen Otolar İçin
AB ve EFTA Üyesi Ülkelerden Gelen Uzakdoğu Ülkeleri Menşeli Otolar İçin

Benim durumum, bu gruplardan hiç birisine uymuyor. Araba, Avrupa menşeli olacak, ancak, Ortadoğu ülkesinden gidecek TRye.Dolayısıyla, navlun ve sigortanın hesaplanmasında, nasıl bir yol izlenecek? Hangi kategoriye girmiş olacak benim araba? Avrupa disindan getirdigim icin, 10% gibi ayri bir gumruk vergisi odeyecek miyim (Kaynagini hatirlamiyorum su anda, belki de bu forum idi kaynak; emisyon sertifikasi ya da benzeri bir sertifika yok ise, ekstra 10% odeniyor; ve eger araba Avrupa'dan geliyorsa, bu kosulu zaten yerine getirir" turunde bir iki bilgi okumustum).

4) Bu konularda, yardimci olabilecek/deneyimli, tavsiye edebileceğiniz bir gümrükleme firması var mi?

5) Kesin dönüş yaparken, beraberim de, kullanılmamış (TV, buzdolabı, mobilya etc.) türü eşyalar getirmem durumunda, herhangi bir gümrük, vergi, etc. ödeyecek miyim.

Farkındayım ki, bu konu hakkında bir sürü yazışmalar var. Ancak, söylediğim gibi, tam emin olamadım yaptığım araştırmalardan. Onun icin, bu basligi actim. Cevabiniz (ve de forma verdiginiz emek ve paylasim icin) cok tesekkur eder, iyi calismalar dilerim.

Saygilarimla,

Mustafa
musti isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 22:24
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design